Novinky

BiliScreen: aplikace, která včas upozorní na rakovinu slinivky

Je to čtvrté nejčastější nádorové onemocnění, kvůli kterému každý den jen v Evropě zemře 985 lidí. Řeč je o rakovině slinivky břišní. Ta postihuje vesměs všechny věkové skupiny bez výjimky. Svůj podíl na této nemoci má, kromě genetických predispozic, také nadměrná konzumace červeného masa, pití alkoholu nebo kouření. Nejhorší na tomto typu rakoviny je však zcela nepozorované bujení a když už člověk nějaké příznaky pocítí, je nemoc natolik rozvinutá, že pacientovi zbývá maximálně 4-6 měsíců života. Nezbytná je v tomto případě včasná diagnostika, jenž dává lidem o mnoho větší naději na přežití.

Právě proto vytvořili vědci z Washingtonské univerzity jednoduchou aplikaci, která dokáže upozornit na jeden z příznaků nemoci a může tak pomoci zachránit i váš život. U rakoviny slinivky břišní totiž dochází k postupnému zabarvování očního bělma do žluta. Než ale člověk toto zbarvení zaregistruje, bývá většinou pozdě. A od toho tady máme smartphony. Aplikace BiliScreen dokáže prostřednictvím fotoaparátu detekovat množství bilirubinu přímo z vašich očí a podle toho vás ihned informuje, jak na tom jste. Nutno podotknout, že algoritmy v aplikaci jsou na takové úrovni, že pomohou odhalit i úplně minimální rozdíly v zabarvení vaších očí. No jo, jenže jak máme poznat, jestli jsme při focení správně osvětleni? Přece nechceme, aby špatně vyhodnocené vyvážení bílé ovlivnilo naši diagnózu. Aby měření bylo relevantní, používá tým okolo Jima Taylora speciální krabičku, která je z boku uzavřená a zabraňuje přístupu nežádoucího okolního světla. Ke správnému vyhodnocení lze rovněž použít kalibrované brýle, které aplikace nativně podporuje.

Uzavřená krabička nebo kalibrované brýle zajistí správnost měření

Prozatímní test aplikace BiliScreen probíhal na 70 osobách a prokázal 90% úspěšnost, tedy podobně jako krevní testy sloužící pro zjišťování hodnot bilirubinu v těle. Vědci se však i nadále snaží zdokonalit svůj software a nemají zrovna malé ambice. Chtějí, aby jejich aplikaci bylo možné používat i bez zmiňovaného příslušenství, prostě jen přiložit iPhone k očím a okamžitě znát výsledek. Dosavadní úspěchy své práce budou prezentovat již příští měsíc na konferenci Ubicomp 2017. Kdoví, možná, že se za pár let dočkáme iPhonu, která nás jednou denně oskenuje a my tak budeme přesně vědět, jak na tom jsme. A co vy, jste pro tohle zjišťování svého zdravotního stavu přes telefon nebo raději dáte přednost lékařům?

Tato aplikace pro Apple Watch vás upozorní na srdeční arytmii

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button