Novinky

Apple Watch se dočkají revolučního vylepšení zdravotních funkcí

Sledování zdravotních funkcí patří mezi klíčové vlastnosti všech doposud představených Apple Watch. Nejznámějším nástrojem je jednoznačně monitor srdečního tepu, který má na kontě hned několik zachráněných životů. Další, neméně důležitou funkcí je EKG, které se poprvé objevilo u Apple Watch Series 4 v roce 2018. Monitor EKG lze použít pro detekci nepravidelného srdečního rytmu, který může pomoci se včasným varováním před fibrilací síní (AFib). Tato srdeční vada může mít vcelku vážné následky v podobě krevních sraženin, které mohou vyústit v srdeční příhodu či dokonce mrtvici.

Neméně užitečnou pomůckou je také monitoring hladiny kyslíku v krvi, který je součástí Apple Watch Series 6 (recenze). Při pohledu na vývoj modelové řady Apple Watch je naprosto evidentní, že Apple usiluje o to, aby se z chytrých hodinek stal osobní asistent monitorující co možná největší množství zdravotních funkcí a v případě potřeby svého uživatele upozornil na možná rizika.

Apple hodlá ulevit diabetikům

V zákulisí se poslední roky hovoří o tom, že Apple by rád do Apple Watch přidal funkci na měření hladiny cukru v krvi. To by mohlo přinést zásadní úlevu všem diabetikům, kteří si musí v průběhu dne hlídat hladinu cukru formou odběru krve. Invazivní charakter odběru není nic příjemného a navíc je k němu potřeba speciální vybavení, které musí mít každý diabetik stále při sobě.

Apple Watch Series 5
Zdroj: Český Mac (autor fotografie: Richard Streit)

Nejnovější zprávy ovšem naznačují, že Apple chystá v tomto směru doslovnou revoluci. Podle několika zdrojů se Apple stal významným zákazníkem společnosti Rockley Photonics, která stojí za vývojem speciálních senzorů. Inovativní snímače jsou schopné odečítat nejrůznější hodnoty z krve za pomoci infračervného světla skrze kůži. Generální ředitel společnosti Rockley Photonics dokonce prohlásil, že jejich produkt se objeví s komerčním zařízení nejpozději do jednoho roku.

V kontextu chystaných modelů Apple Watch se dále hovoří o tom, že by mohly disponovat senzory schopné monitorovat hladinu alkoholu v krvi a dokonce i krevní tlak. Jaká z těchto novinek se nakonec objeví u letošních Apple Watch Series 7, zatím nevíme.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button