Novinky

Apple Watch mohou neinvazivně měřit hladinu draslíku v krvi. Stačí k tomu pouze tento speciální řemínek

Když se objevily první modely chytrých hodinek, výrobci je uváděli jako prodlouženou ruku smartphonu. Postupem času se ovšem ukázalo, že tato role není ze strany uživatelů tolik žádaná, jak se původně očekávalo. Přirozeně tak došlo k transformaci nositelné elektroniky do pozice, kde hraje prim měření sportovních aktivit a zdravotních dat. Apple tento trend pochopil velmi rychle a zareagoval aktualizací watchOS, která se více přiblížila do požadované podoby. Stejně tak došlo ke změně marketingu, který se opírá právě o zdravotní a sportovní funkce.

Toho se chytli také výrobci třetích stran, mezi něž se řadí společnost AliveCor, která začala prodávat produkt s názvem KardiaBand. Ve zkratce ho lze popsat jako speciální řemínek pro Apple Watch, který dokáže měřit EKG. Nová studie zaměřená na toto příslušenství ovšem ukázala, že KardiaBand má mnohem větší potenciál, než se původně zdálo.

Návod: Jak nastavit automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

AliveCor přišlo se zjištěním, že čtečka EKG v řemínku dokáže neinvazivní metodou indikovat hyperkalemii – zvýšenou hladinu draslíku v krvi. Studie použila více než dva miliony EKG měření získaných v rozmezí let 1994 až 2017. Data se dala do souvislosti s dalšími čtyřmi miliony měření hodnot draslíku v krvi. Všechny údaje pak posloužily jako vstupní zdroj dat, jejíž další zpracování provedla umělá inteligence.

Návod: Jak nastavit automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Citlivost detekce se pohybovala nad hranicí 90 %, což je s ohledem na neinvazivní styl měření více než působivé. Současní uživatelé řemínku KardiaBand sice tuto funkci k dispozici nemají, nicméně zástupci AliveCor vyjádřili zájem o další vývoj a následnou komercializaci. Zároveň byla ze strany výrobce vyřknuta myšlenka na neinvazivní měření hladiny cukru v krvi. Pro diabetiky by šlo o zásadní průlom, v němž by měřící sady s jehlami nahradily chytré hodinky Apple Watch.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button