Novinky

Apple vysvětluje, proč Stage Manager funguje pouze na iPadech s M1 čipem

Jednou z nejzásadnější novinek v aktualizaci iPadOS 16, je funkce Stage Manager. Zjednodušeně řečeno jde o softwarový nástroj pro multitasking, který má uživatelům lépe zvládat práci s větším počtem spuštěných aplikací. Velmi důležité je také dodat, že Stage Manager bude dostupný pouze na iPadech s procesory řady M – aktuálně M1. To je poměrně zásadní a zároveň smutná zpráva pro všechny uživatele ostatních iPadů.

Vzhledem k tomu, že v současné době jsou na trhu pouze tři tablety s M1 procesorem (12,9“ iPad Pro, 11“ iPad Pro a iPad Air 5. gen), zůstává řada dalších iPadů poněkud stranou. To v praxi znamená, že Stage Manager vůbec nedostanou a uživatelům toužícím po této funkci nezbude nic jiného, než si koupit nové zařízení. Ideální situace to rozhodně není, nicméně existuje poměrně legitimní důvod, proč se tak děje. Apple totiž vydal oficiální vyjádření, v němž popisuje důvody, které ho vedly k tomu, aby Stage Manager mohly využívat pouze iPady s M1 čipsetem.

Omezení funkce Stage Manager na M1 čipy vyplývá z potřeby rychlého „swapování“ operační paměti, kterou tato funkce hojně využívá. Jde totiž o to, že každá spuštěná aplikace má povoleno čerpat až 16 GB paměti. A jelikož Stage Manager umožňuje mít spuštěných až 8 aplikací naráz, představuje to vcelku vysoké nároky na systémové prostředky. Aby vše fungovalo zcela plynule, správa otevřených oken potřebuje výkon, který mu dokáže nabídnout pouze M1 čip.

foto: apple

Přestože čipsety z rodiny A-xx pohánějící ostatní iPady jsou velmi výkonné jednotky, Stage Manager by neutáhly, tedy alespoň ne ve standardu, který si Apple interně určil. Jestliže jsme ještě nedávno kroutili hlavou nad tím, proč Apple cpe čipy z nových MacBooků do iPadu, když je iPadOS nedokážou využít, nyní známe odpověď. S ohledem na současný vývoj lze předpokládat, že Apple bude v následujícím období přidávat do iPadOS také další funkcionality, které budou těžit z výhod hardwarového výkonu jeho vlastních čipů. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button