Novinky

Apple vydal dlouho očekávané aktualizace systémů iPadOS 16 a macOS Ventura

Nové systémy pro iPhone a Apple Watch vyšly ve své oficiální verzi už v září. Na macOS Ventura a iPadOS 16 však Apple potřeboval doladit ještě pár drobností a jejich vypuštění se tím pádem zpozdilo. Nyní jsou naštěstí obě tyto verze dostupné i pro širokou veřejnost a pokud vlastníte jedno z podporovaných zařízeních, můžete si aktualizaci konečně nainstalovat. 

Podporovaná zařízení pro macOS Ventura

 • iMac (2017 a novější)
 • iMac Pro (2017 a novější)
 • Mac mini (2018 a novější)
 • MacBook (2017 a novější)
 • Mac Pro (2019 a novější)
 • Mac Studio (2022)
 • MacBook Air (2018 a novější)
 • MacBook Pro (2017 a novější)

Podporovaná zařízení pro iPadOS 16.1

 • iPad Pro (všechny generace)
 • iPad Air (3. generace a novější)
 • iPad (5. generace a novější)
 • iPad mini (5. generace a novější)

Proč byste měli na nové verze upgradovat?

Jak macOS Ventura tak i iPadOS 16 přináší řadu zajímavých novinek, které mohou výrazně zlepšit vaši produktivitu a zážitek z používání. Výrazné inovace se dočkala zejména nativní aplikace Mail, jenž dostala pokročilé funkce jako naplánování pozdějšího odeslání, zrušení odesílání či připomenutí pro pozdější vyřešení e-mailů. Po vzoru iOS se na iPad a Mac dostaly též komplexnější funkce v iMessage, vylepšené Safari a mnoho dalšího. Pokud byste si chtěli přečíst kompletní seznam všech přidaných novinek, tak zde je náš starší článek o macOS Ventura a zde o iPadOS 16.

Rád bych však vypíchl dvě hlavní funkce, které si podle mě zaslouží větší pozornost. Jedná se o funkce Continuity Camera a Stage Manager. První zmiňovaná novinka bude k dispozici pouze pro počítače Mac a umožní uživatelům použít svůj iPhone jako webkameru pro svůj iMac či Macbook. Na videokonferencích tedy bude záběr z kamery stejně kvalitní jako videa točená na váš iPhone.

foto: Apple

Druhá novinka, Stage Manager, bude k dispozici jak pro macOS, tak i pro iPadOS, kde najde zřejmě největší využití. Tato funkce přináší nový systém organizace oken na vašem Apple zařízení. Zejména na iPadu bylo přepínání mezi okny aplikací řešeno dosti nešťastně. Po zapnutí Stage Manager se však můžete jednoduše přepínat mezi okny, které jsou seskupena dle jednotlivých aplikací v postranním panelu. Přecházení mezi okny je tedy teď mnohem snažší, rychlejší a přehlednější, což výrazně napomáhá produktivitě. Důležité je ovšem uvést, že Stage Manager podporují pouze modely iPad Pro s čipy M1 a M2.

foto: apple

macOS Ventura a iPadOS 16 přináší také řadu dílčích vylepšení, které ocení naprosto každý, kdo Mac či iPad používá při každodenní práci. Pokud vás ale i tak nezaujala žádná novinka, kterou tyto nové verze zahrnují, přesto doporučuji na nový iPadOS a macOS upgradovat. Z hlediska bezpečnosti totiž tyto aktualizace přinášejí mnoho bezpečnostních záplat, které řeší dříve objevené chyby v systému.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button