Novinky

Apple vybaví iPhone 14 Pro stejnou technologií, jakou používá Samsung již delší dobu

Stejně jako posledních patnáct let také letos to bude opět iPhone, který zastane roli klíčového produktu s logem společnosti Apple. Chystaný iPhone 14 má podle aktuálních predikcí představovat mnohem větší posun, než tomu bylo u předchozích generací. Hlavním lákadlem se tradičně stane fotoaparát, který údajně nabídne rozlišení 48 Megapixelů. 

Modul hlavního fotoaparátu opět nabídne tři objektivy – ultraširkoúhlý, širokoúhlý a teleobjektiv. Výše zmíněné rozlišení 48 Megapixelů však dostane pouze „hlavní“ fotoaparát s širokoúhlým objektivem. Zbylé dva snímače pak pravděpodobně zůstanou u 12Mpx rozlišení, jako tomu je u stále aktuálního modelu iPhone 13 a iPhone 13 Pro.

Podobně markantní navýšení pixelů však představuje poměrně zásadní negativum. Pokud by zůstal čip stejně velký, Apple by musel zvýšit hustotu pixelů, které by tím pádem byly menší. Fyzické zmenšení pixelů by ovšem znamenalo sníženou schopnost zachycení dopadajícího světla, což by se odrazilo na horší kvalitě výsledných snímků. Aby tomu Apple předešel, údajně využije takzvaný pixel binning. To lze ve zkratce popsat jako spojování sousedních pixelů na senzoru, které se pak chovají jako jeden větší pixel.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Spojování pixelů není ve světě smartphonů žádná novinka

Připravovaný iPhone 14 by tak mohl podporovat dvě formy výstupu, respektive měl by umět automaticky přepínat mezi 12Mpx a 48Mpx rozlišením. To by v praxi mohlo fungovat tak, že za dobrých světelných podmínek by fotoaparát využil maximální rozlišení a v šeru by naopak aktivoval pixel binning. 

Spojování pixelů není ve světě smartphonů žádnou novinkou. Pixel binning využívá řada výrobců a narazit na něj lze například u modelu Samsung Galaxy S21 Ultra. Jde totiž o elegantní řešení umožňující pořizovat kvalitnější fotografie v různorodých světelných podmínkách.

Příchod modelové řady iPhone 14 a iPhone 14 Pro je naplánován na září letošního roku. Apple má opět představit hned několik variant – 6,1“ iPhone 14, 6,7“ iPhone 14 Max, 6,1“ iPhone 14 Pro a 6,7“ iPhone 14 Pro Max. Implementace 48Mpx fotoaparátu se bude nejspíše týkat pouze modelové řady iPhone 14 Pro.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Tak s tímhle přišla jako první Nokie před 10 lety u modelu 808 PureView. Potom jí následovala oblíbená 1020.
    Takže to že to dnes použije Apple není o tom že přinese něco co je od Samsungu jak je v nadpise naznačováno.
    Nicméně je to dobrá cesta fotky z Lumie 1020 kterou jsem měl jsou lepší než jaké dělají dnešní top mobily, ovšem je to tím že tam byl opravdu velký čip a xenonový blesk který se diodou nedá nahradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button