Novinky

Apple ustupuje malým vývojářům. U většiny aplikaci snižuje provize na polovinu

Pokud provozujete malé vývojářské studio, představuje v podstatě jedinou cestu, jak svou aplikaci pro mobilní zařízení dostat mezi uživatele, oficiální obchod Applu nebo Googlu. Oba technologičtí giganti jsou si svého postavení vědomi a k radosti svých akcionářů jej umí proměňovat na obrovské zisky. Lidé totiž v obchodech App Store a Google Play rok, co rok utrácejí více peněz. Ze všech nákupů uskutečněných skrze nejrůznější aplikace si Apple dosud nekompromisně účtoval třicetiprocentní provizi.

Zdroj: Unsplash

Ve světle množících se obvinění ze zneužívání svého monopolního postavení, se ovšem společnost rozhodla vyjít vstříc menším vývojářům. Studia, jejichž tržby nepřekročí jeden milion dolarů ročně, tak budou Applu nově odvádět pouze 15procentní provizi. Tímto krokem chce společnost podporovat nezávislé vývojáře. Právě oni jsou totiž důležitým faktorem závislosti většiny z nás na moderní technice. S dobrými aplikacemi zkrátka budeme u svých telefonů a tabletů trávit více času.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Ruslan Botsyurko)

Příznivější podmínky pro malé tvůrce aplikací začnou platit od prvního dne nového roku. Rozhodující přitom bude úroveň tržeb z letošního roku. Apple bude studia posuzovat podle nákupů uskutečněných skrze jeho platformy. Celkové tržby daného studia tedy mohou být vyšší. Do těchto údajů ostatně Apple nevidí. Rozhodující je to, zda lidé u toho studia utratili v Apple zařízeních více než milion dolarů. Počítat se navíc budou pouze čisté příjmy po odečtení provizí Applu. Ve skutečnosti tak může jít až o 1,3 milionu dolarů před odečtením podílu Applu. Stejně tak budou nižší poplatky odvádět také nováčci, kteří do App Storu nahrají své první aplikace.

Craig Federighi: rozběhnout Windows na procesoru M1 není žádný problém, brzdí to pouze Microsoft

V App Storu se v tuto chvíli nachází 1,8 milionů aplikací, které si mohou stahovat lidé ve 175 zemích světa. Minulý rok App Store vývojářům vygeneroval až 519 miliard dolarů. Společnost neprozradila, jaké části vývojářů se nové podmínky budou týkat. Uvedla pouze, že do vytýčené úrovně tržeb se vejde drtivá většina z nich. Sektor služeb je pro Apple stále důležitější. V posledním čtvrtletí zaznamenala tato divize tržby ve výši 14,5 miliard dolarů. Drtivá většina této částky pak připadá právě na App Store. Apple se však postupně snaží svou závislosti na virtuálním obchodě snižovat.

 

Zdroj
Tech Crunch

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button