Novinky

Apple přetahuje inženýry Intelu. Mají mu pomoci s vývojem vlastních procesorů pro počítače

Počítače od Applu byly ještě v nedávné minulosti považovány za tak trochu exotické zboží. Pokud pomineme samotnou platformu, byl to také hardware, respektive vlastní čipová sada, kterou později nahradily procesory od Intelu. Koncem loňského roku však začaly prosakovat první informace o tom, že opět Apple pracuje na vlastních návrzích procesorů pro laptopy a stolní počítače. Konkrétně má jít o značně modifikovanou architekturu ARM, která hraje první housle ve světě chytrých telefonů a tabletů. Při současném stavu je samozřejmě jen velmi těžko představitelné, že MacBooky by měly pohánět stejné čipové sady, jaké se nachází v iPhonech. Možná proto se Apple rozhodl přetáhnout několik inženýrů z ústředí Intelu.

V Applu pracují na inovativním řešení, které navždy změní vzhled jeho počítačů

O dalším pozadí vývoje se toho příliš neví, nicméně pár indicií se přesto najde. Před nedávnem se totiž médii prohnaly zvěsti, že v prvních letech přechodu na novou architekturu bychom mohli v MacBoocích nacházet hybridní čipové sady. To by v praxi znamenalo, že samotný operační systém by čerpal prostředky z ARMového procesoru a chod aplikací třetích stran by obstarával procesor s instrukční sadou x86. Další varianta operuje s řešením, kdy procesor ARM bude aktivní pouze v režimu spánku.

První zařízení se objeví nejdříve v roce 2020

Z podstaty ARM architektury by tím došlo k výraznému snížení spotřeby. Ze hry není ani poslední možnost, podle níž bude vyvíjený procesor sloužit jako srdce zbrusu nového zařízení, které nese interní označení “Star“ (článek zde). V podstatě má jít o hybrid spojující hlavní výhody ze světa počítačů a tabletů.

Čím více informací se kolem tajemného vývoje objevuje, tím více se vyvstává i dalších otázek. Ve prospěch zákulisní šuškandy mimo jiné hraje fakt, že oproštěním od Intelu by Apple získal větší samostatnost a daleko lepší kontrolu na finálními produkty. První vlaštovka otevírající novou kapitolu Applu se má údajně objevit v průběhu roku 2020. Do té doby se ovšem může změnit celá spousta věcí. Není také vůbec vyloučeno, že Apple celý projekt pošle k ledu. Nebylo by to ostatně poprvé a ani naposledy.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button