Novinky

Apple plánuje periskopový objektiv pro iPhone 15 Pro Max. Menší verze má zatím smůlu

Ještě nejsou představeny nové modely iPhonu 14, respektive 14 Pro a už tady máme zvěsti o iPhonu 15, který by se měl na pultech obchodů objevit v roce 2023. Podle Ming-Chi Kua chystá Apple pro své budoucí modely nový periskopový objektiv. Jak už název napovídá, periskopový objektiv je tubus s řadou čoček v úhlu 90 stupňů, v němž dochází k lomu dopadajícího světla, které následně dopadá na obrazový snímač. Díky tomu mohou výrobci nejnovějších smartphonů použít delší objektivy s mnohonásobným optickým zoomem a nemusejí tak sahat do samotné tloušťky telefonu.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Periskopový objektiv není v mobilním segmentu žádnou novinkou

V mobilním světě nejde o žádnou novinku. Takový Samsung Galaxy S22 Ultra vybaven právě periskopovým objektivem umožňuje 10násobné optické, respektive 100násobné digitální přiblížení už nějaký ten pátek. Apple podle dosavadních informací zatím plánuje střídmější 6násobné přiblížení s rozlišením 12 megapixelů a světelností f/2,8. Má to ale háček. Majitelé, kteří dávají přednost menším zařízením, si na nový fotoaparát počkají ještě o rok déle. Apple totiž plánuje nasazení periskopového objektivu nejdříve jen do iPhonu 15 Pro Max. Až v roce 2024 by se podle informací Ming-Chi Kua měla dočkat také menší verze, tedy iPhone 16 Pro.

Foto: David Pravda (CeskyMac.cz)

Nejdřív Pro Max, pak ostatní. Aneb stará známá taktika Applu

Ostatně, tato strategie je pro kalifornskou společnost typická. Když se v roce 2016 poprvé objevil dvoučočkový fotoaparát v iPhonu 7, dostal ho jen větší z dvojice iPhone 7 Plus. Stejně tak optickou stabilizaci s posuvem snímače a 65 mm objektivem dostal jako první iPhone 12 Pro Max, teprve o rok později přinesla obě zařízení totožný 77 mm objektiv. Malou náplastí nám může být fakt, že v letošním roce bychom se měli dočkat 48megapixelového fotoaparátu, který by měl umožnit zachycení většího množství detailů a natáčení 8K videa. Ostatně, je pro vás optický zoom v mobilu podstatný nebo jej neřešíte?

Apple A16 Bionic jen pro vyvolené. Který iPhone jej dostane?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button