Novinky

Apple je kvůli poklesu prodejů opatrnější. Zpomalí nábor nových zaměstnanců

Už několik týdnů se mluví o tom, že Applu se nedaří tak, jak by si její představitelé a akcionáři představovali. Na vině je zejména slábnoucí poptávka v Číně, stále dravější konkurence a fakt, že po letech nenápadného zdražování Apple možná dospěl do bodu, kdy jsou jeho výrobky zkrátka příliš drahé. Možnému poklesu prodejů už se kromě dodavatelů, kteří snižují objem výroby, přidává také samotný Apple. Podle agentury Bloomberg totiž společnost v určitých divizí zpomalí nábor nových zaměstnanců. 

Samotné zvolnění tempa, kterým Apple nabírá nové pracovníky samozřejmě není ani zdaleka tak drastickým opatřením, jako jeho úplné zastavení nebo dokonce propouštění. Je to ale krok, který naznačuje, že Apple je ohledně svého budoucího vývoje přece jen trochu nejistý. Tim Cook o tomto rozhodnutí informoval své podřízené na nedávné schůzce. I když neprozradil, kterých konkrétních divizí se opatření dotkne, ujistil, že oddělení zabývající se umělou inteligencí se bude i nadále rychle rozrůstat. 

SpaceX projde zeštíhlením. Propustí desetinu pracovníků

Před dvěma týdny zaslal Tim Cook investorům dopis, ve kterém uvedl, že hospodářské výsledky za první kvartál finančního roku 2019 budou oproti původním předpokladům nižší. Akciové trhy na zcela ojedinělý krok zareagovaly poměrně výrazným poklesem. Doby, kdy hodnota Applu překonávala magickou hranici jednoho bilionů dolarů, už jsou tím pádem minulostí. Hodnota společnosti se nyní pohybuje okolo 750 miliard dolarů. Výrobce iPhonů tak nyní překonávají další hráči na technologickém poli jako je Microsoft, Google nebo Amazon. 

Muskovy firmy mají větší problémy

 

Apple však ani zdaleka není jedinou společností, která musela svůj budoucí vývoj přehodnotit. Rozhodnutí Tima Cooka o zpomalení náborů pracovníků není ani zdaleka tak razantní jako krok, k němuž se musel odhodlat Elon Musk. Tento týden totiž jeho společnost SpaceX oznámila, že musí propustit 10 procent své pracovní síly, což představuje 600 lidí. Jen o pár dní později dorazily obdobné zprávy také z automobilky Tesla, která se rozloučí se 7 procenty zaměstnanců. V případě Muskova výrobce elektromobilů to znamená, že výpověď dostanou tři tisícovky lidí. 

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button