Novinky

SpaceX projde zeštíhlením. Propustí desetinu pracovníků

Vesmírná společnost SpaceX, která patří do portfolia podnikatelské celebrity Elona Muska, už má letos za sebou první start rakety. Falcon 9 vynesl na oběžnou dráhu deset satelitů pro společnost Iridium, která je dlouhodobým zákazníkem SpaceX. Ač je na trhu o specifické služby kosmické společnosti zájem, firma se přece jen dostává do finanční tísně. Americké noviny Los Angeles Times totiž přinesly zprávu o tom, že SpaceX propustí desetinu svých zaměstnanců.

Celkem firma zaměstnává 6 tisíc lidí, takže o práci jich přijde okolo 600. Není jasné, které divize se propouštění dotkne nejvíce. SpaceX však ve svém prohlášení uvedl, že je nutné celkové zeštíhlení. Prioritou společnosti je nyní vývoj nových kosmických plavidel, zejména Crew Dragon určeného pro přepravu osob na Mezinárodní vesmírnou stanici, rakety Falcon Heavy a Starship, jejímž cílem bude Mars. Vedle toho firma pracuje také na programu Starlink, který zahrnuje vypuštění 12 tisíc satelitů, které zajistí celosvětové pokrytí rychlým a dostupným internetem. 

“Abychom svým zákazníkům i nadále mohli nabízet své služby, úspěšně vyvíjet meziplanetární kosmická plavidla a globální satelitní internet, SpaceX se musí stát štíhlejší společností. To znamená, že se musíme rozloučit s některými z našich talentovaných a tvrdě pracujících zaměstnanců. Jsme vděčni za všechno, čeho u nás dokázali,” uvádí SpaceX v prohlášení s tím, že firma má před sebou několik náročných výzev. 

Raketě od SpaceX se poprvé nepodařilo přistát na pevnině

Peníze docházejí

Kromě již zmiňované společnosti Iridium patří mezi významné zákazníky SpaceX i americká kosmická agentura NASA. Celkové roční tržby se pohybují okolo 2,5 miliard amerických dolarů a podle provozní ředitelky SpaceX Gwynne Shotwell je firma dlouhé roky v zisku. Agentura Bloomberg však nedávno informovala o tom, že si společnost musela vzít úvěr. To naznačuje, že v posledním období se její hospodaření přehouplo do červených čísel. Výše půjčky měla činit 250 milionů dolarů s tím, že dluh společnosti může stoupnout o další půl miliardy. Příčinou může být fakt, že několik velkých zákazníků snížilo počet objednaných letů, což nakonec vyústilo také v propouštění. 

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button