Novinky

Raketě od SpaceX se poprvé nepodařilo přistát na pevnině

Společnost SpaceX se natají odvážnými plány dostat lidskou posádku na Mars. I přesto, že firma založená Elonem Muskem zaznamenává převážně úspěchy, občas se něco zkrátka nepodaří. Inženýři společnosti tentokrát rozhodně nedostali pochvalu za neúspěšné přistání rakety Falcon 9. Vůbec poprvé se firmě totiž nepodařilo přistání rakety na pevnou zem. O nepovedených přistáních rakety Falcon 9 jsme v minulostí slýchávali poměrně často. Ve všech předchozích případech ale šlo o přistání na speciální plošinu umístěnou na širé moře. Při přistání na zem byla doposud společnost SpaceX vždy úspěšná. 

Sedm minut po zdařeném vypuštění rakety Falcon 9, se kosmické plavidlo chystalo na přistání. Návrat zpátky na zem měl proběhnout v blízkosti odpalovacích zařízení na mysu Canaveral. Místo toho se Falcon 9 začal nekontrolovaně zmítat s skončil v Atlantském oceánu. Elon Musk už na svém Twitteru uvedl, že za havárií nejspíš stojí roštová kormidla, která mají na starosti letovou korekci. Dvanácté přistání na betonovou plošinu na pevnině se tak pro raketu Falcon 9 stalo poprvé osudovým. 

Tesla vyrábí 1000 kusů Modelu 3 za jeden den. Pořád je to ale málo

Musk dále uvedl, že raketu se možná podaří z moře zachránit. Její poškození by totiž nemuselo být tak velké, protože technici i po zřícení dokázali se ztraceným Falconem 9 navázat rádiový kontakt. Elon Musk dokonce nevylučuje, že raketa vylovená z moře bude znovu použitelná pro lety do vesmíru. V této souvislosti šéf firmy hovoří o plnění interních misí. Jednou z nich může být například vynesení satelitů pro projektu Starlink. 

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button