Novinky

Apple dostal do rukou technologii, která může zásadně prodloužit výdrž chystaného iPhone 15

S výdrží iPhonů to bylo v posledních letech doslova jako na houpačce. Názorným příkladem jsou poslední dvě generace. Zatímco iPhone 13 Pro byl (a stále je) neuvěřitelný držák, iPhone 14 Pro (recenze) na tom s výdrží už tak slavně není. Podle posledních zpráv to ale vypadá, že chystaný iPhone 15 se bude snažit v tomto ohledu napravit pověst. Klíčovou roli v tom sehraje společnost TSMC, která vyrábí čipy pro iPhony a Macy.

V příštím roce se očekává, že iPhone 15 a nově uvedené Macy budou pohánět čipy založené na 3nm výrobním procesu. Prakticky jde o hotovou věc, jelikož TSMC již oznámilo, že zahájilo sériovou produkci. Důležité je také zmínit, že přechod na 3 nanometry představuje obrovský skok. Apple sice označuje čip A16 Bionic z iPhonu 14 Pro jako 4nm, ovšem v praxi jde o vylepšený 5nm proces, který TSMC nazývá jako N4. V případě čipsetu 17 půjde fakticky o skok z 5 nm na 3 nanometry.

Každá nová generace procesoru umožňuje vměstnat do stejně velkého čipu více výkonu. Současně dochází ke snížení energetických nároků, přičemž cílem Applu je nalézt optimální rovnováhu mezi spotřebou a výkonem za pomoci kombinace výkonných a úsporných jader.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Čip A17 nabídne citelně nižší spotřebu

Do uvedení iPhonu 15 samozřejmě zbývá ještě spousta času, nicméně pro tchajwanského dodavatele je důležité, aby byl dostatečně připraven. A to se mu poměrně daří, jelikož před pár dny TSMC uspořádalo slavnostní ceremoniál u příležitosti zahájení masové výroby 3nm čipů. Jako první se nových procesorů pravděpodobně dočkají Macy poháněné čipem M2 Pro. Zároveň se očekává, že stejnou architekturu výroby budou sdílet také čipy z rodiny M3.

Z uživatelského hlediska je však nejzajímavější to, že 3nm čipy nabídnout vyšší výkon než 5nm varianty a zároveň spotřebují o 35 % méně energie. To je poměrně působivé a pokud budeme z tohoto tvrzení vycházet, chystaný procesor A17 se může zásadně projevit na delší výdrži u iPhonu 15.

Zdroj
bloomberg

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button