Novinky

Apple chystá nový MacBook s procesorem z iPhonu, objevit se má příští rok

Jestli vám letošní rok nepřišel až tak bohatý na nové produkty s logem nahryznutého jablka, v nadcházejících měsících si nejspíš spravíte chuť. Kromě avizovaného 16“ MacBooku Pro má Apple údajně pracovat na dalším MacBooku, který dost možná odstartuje novou generaci přenosných počítačů.

Chystaná novinka se má totiž stát prvním počítačem od Applu, který bude pohánět zbrusu nový procesor založený na architektuře ARM. V podstatě má jít o derivát čipsetu, který lze nalézt v aktuálních generacích iPhonů a iPadů. S tímto tvrzením přišla agentura Bloomberg, která se odvolává na zdroje s napojením na zákulisí Applu. Nejde přitom o žádnou novinku, jelikož podobně zvěsti se pravidelně objevují již delší dobu. Ostatně samotný Intel, který patří mezi výhradní dodavatele procesorů pro MacBooky, očekává, že Apple v příštím roce začne s implementací vlastních procesorů.

ARM procesor v MacBooku je pro Apple velkým lákadlem

V kuloárech se již nějakou dobu šušká, že Apple pracuje na vlastních procesorech, kterými bude chtít snížit závislost na Intelu a zároveň si otestovat možnosti architektury, s níž boduje již několik let v mobilním segmentu. Procesory typu ARM jsou v mnoha ohledech velkým lákadlem, jelikož spotřebovávají mnohem méně energie. Problém by neměl být ani z hlediska výkonu, jelikož současný čipset v iPadu Pro se dokáže v mnoha směrech vyrovnat těm v MacBoocích.

Pokud se zákulisní zdroje nemýlí, MacBook s ARM procesorem by mohl nabídnout naprosto bezkonkurenční výdrž baterie při zachování více než slušného výpočetního výkonu. Je ovšem otázkou, jak se Apple postaví k optimalizaci, respektive zda dokáže operační systém macOS upravit tak, aby na něm mohly běžet aplikace ve stávající podobě. Část odborné veřejnosti proto věří, že připravovaný MacBook by mohl běžet na upravené verzi iPadOS. Tomu ovšem nedáváme příliš velkou váhu, zvlášť když vezmeme v potaz fakt, že iPadOS je prezentován jako systém uzpůsobený pro dotykové ovládání.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close