Novinky

Apple a Google čelí žalobě za monopolní praktiky při vyhledávání. Apple už potichu pracuje na vlastním vyhledávači

Jednou z novinek v operačním systému iOS 14 je internetové vyhledávání přímo na domovské obrazovce iPhonu. Ne, že by nebylo i v předchozích verzích iOS. Tentokrát ovšem Apple nabízí přímo vlastní výsledky bez přesměrování na vyhledávací stránku Googlu. Jde o docela pohodlný prvek, který mnoho z nás jistě ocenilo. Skrývá v sobě ovšem mnohem důležitější zprávu. Operační systém Applu totiž začal nabízet vlastní výsledky vyhledávání, které uživatele přesměrují přímo na konkrétní vyhledaný web. Apple tedy začal obcházet Google, který je pro jablečná zařízení výchozím vyhledávačem už 10 let. Novináři z deníku Financial Times proto spekulují o tom, že Apple začal věnovat větší pozornost vlastnímu vyhledávači, díky němuž se v budoucnu obejde bez technologií Googlu. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Ruslan Botsyurko)

Spolupráce mezi giganty je přitom výhodná pro obě strany. Google totiž rivalovi z Cupertina platí ročně za provize z reklam okolo 8 až 12 miliard dolarů. Gigantická částka za poskytnutí vyhledávače ovšem začala zajímat orgány dohlížející na férovou hospodářskou soutěž. Google podobnou částku jiné společnosti nevyplácí. Úřady tak začaly prošetřovat možné nekalé obchodní praktiky a Google opět čelí nařčení z využívání svého dominantního postavení na trhu. Zároveň je zřejmé, že americké ministerstvo spravedlnosti, které do boje proti gigantům vyrazilo, se snaží obří dohodu rozbít. Proto Apple urychlil vývoj vlastního vyhledávače. 

Nečekaná inovace: iPhone 12 má reverzní bezdrátové nabíjení, má to ale háček

Ministerstvo spravedlnosti k případu také uvedlo, že polovina vyhledávacích dotazů, které Google zpracovává, přichází ze zařízení Applu. Největšímu světovému vyhledávači by tedy přechod Applu k vlastnímu vyhledávání nesmírně ublížil. Apple se ale, zdá se, na případný rozchod pečlivě připravuje. Softwaroví experti si všimli například toho, že robot Applu určený k procházení webu, je v poslední době mnohem aktivnější. Apple tedy očividně buduje vlastní databázi internetových stránek. V posledních letech také Apple nabírá odborníky na internetové vyhledávání. Apple situaci pro Financial Times tradičně odmítl komentovat. 

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button