Novinky

Amazon při únorové nehodě přišel o letadlo. V těchto podmínkám to bylo nevyhnutelné, říkají piloti

Přední strany světového tisku v posledních dnech plní zejména druhá nehoda Boeingu 737 MAX. Letecké katastrofy v Etiopii a Indonésii stály dohromady život více než tří stovek lidí a je stále zřetelnější, že obě mají společného jmenovatele. Bez větší pozornost ale tiskem v únoru proběhla zpráva o dalším zříceném Boeingu.

23. února letošního roku se totiž v Texasu zřítil nákladní Boeing 767 patřící společnosti Atlas Air, která létá pro Amazon. Nehoda stála životy třech členů posádky na palubě a její příčina dodnes není zřejmá. Piloti, kteří také létají pro Amazon ale pod příslibem anonymity pro web Business Insider uvádějí, že podobné neštěstí bylo v podstatě nevyhnutelné. Podmínky, ve kterých piloti pracují, jsou totiž nepřijatelné. 

Žádný simulátor, jen iPad. Tak vypadal přechod pilotů na Boeing 737 MAX

Maloobchodní gigant Amazon v současné době intenzivně rozšiřuje své letecké operace. Divoký růst si však vybírá svou daň. Piloti oslovení redaktory totiž mluví o velmi nízkých odměnách a zaměstnávání nezkušených pilotů. O podmínkách ve společnostech, které zajišťují provoz pro Amazon, se rozpovídalo 13 pilotů, kteří popsali problematický výcvik, nedostatečnou morálku a zejména podstatně nižší platové ohodnocení.

Zatímco zkušený pilot létající pro společnosti jako je FedEx nebo UPS si za jednu letovou hodinu vydělá až 313 dolarů, Atlas Air platí svým kapitálům pouze 179 dolarů za hodinu. Jen o něco lépe jsou na tom další kontraktoři Amazonu. Ani zde si ale kapitáni za hodinu nevydělají víc než 246 dolarů za hodinu. Kapitán Robert Kirchner popsal situaci u Altlas Air jako tikající bombu už před osudovou nehodou. Společnosti Amazon a Atlas Air na dotazy novinářů ohledně zjištěných okolností neodpověděly. Amazon si v současné době pronajímá třicítku letadel a pro kontraktorské společnosti se stal nejdůležitějším partnerem, který zajišťuje podstatnou část příjmů.

Zdroj
Business Insider

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

4 Komentáře

  1. Jestli tento autor bude produkovat podobné články i v budoucnosti, doufám, že se novinářem nikdy nestane.

  2. Jestli to dobře chápu, to letadlo spadlo a bylo to nevyhnutelné, kvůli nižšímu poštovného ohodnocení u této společnosti. Alespoň tak o tom hovoří článek.
    Mělo by to tedy znamenat, že stačí zaplatit víc a Ti lidé, co dostanou více zaplaceno přežijí a ubude nehod?
    Takže ani vyšetřování nehod není potřeba, stačí jen proste víc zaplatit.

  3. Ten článek nedává moc smysl a budoucí novinář by asi měl být schopný si to po sobě přečíst a opravit překlepy a chyby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button