Novinky

6 120 km/h? Boeing ukázal koncept špionážního letounu a ambicemi překonat Mach 5

V obecném měřítku se může zdát, že letecký průmysl během posledních let stagnuje. Zda jde o fakt nebo jen zdání ve víru neustálých novinek z počítačového, respektive mobilního světa, necháme na vašem zdravém úsudku. Faktem ale je, že letečtí inženýři zase tak úplně nespí. Důkazem může být například spojení tří světoznámých značek (Airbus, Rolls-Royce a Siemens), které spolupracují na hybridním letadle, o němž jsme vás nedávno informovali, nebo nové počínání Boeingu.

Americký výrobce se totiž rozhodl, že postaví své první hypersonické špionážní letadlo – tedy letadlo, jež dokáže překonat rychlost Mach 5, což odpovídá pětinásobku rychlosti zvuku. Pomoci by mu měl tvar připomínající šipku, inženýři zkrátka pracují na návrhu s co nejmenším odporem vzduchu, což je logické. Boeing už na svém kontě má jeden letoun s názvem X-51A Waverider, který po dobu 3,5 minut dokázal letět rychlosti Mach 5,1. Společnost ale tentokrát plánuje vytvořit plnohodnotný stroj, který nebude potřebovat žádnou podporu pro vzlet. Jestli se Boeingu podobný kousek povede, zjistíme až za pár let, zatím je vše v rámci příprav a navržených konceptů.

Koncept Boeingu, který má překonat Mach 5

 

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Jeden komentář

  1. Nejsem žádný znalec,ale co tak sleduji kolem a kolem tak člověk není stavjený na takovou zátež a věřím tomu že jde vytvořit letadlo i z věší rychlostí ale přetižení asi člověka roztrhne na kousky 🙂 pak je tu jen jedna možnost jak sestrojit letadlo které bude doshovat třeba rychlosti mach 10 a to je umělá inteligence.A takovej stroj panečku 🙂 ani čínské rakety ho nesestřelí prostě ho nedožene a tomu říkám ovládnut bojiště ve vzduchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button