Novinky

Aliance odlišných povah a pohledů na svět. Donald Trump a Tim Cook uzavřeli zvláštní spojenectví

Není těžké odhadnout, že Tim Cook nebyl před třemi lety ze zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zrovna nadšený. Svým zaměstnancům tehdy dokonce poslal dopis, ve kterém je uklidňoval. Email popravdě vyzněl, jako by mělo dojít k nějaké katastrofě. Cook nejspíše reagoval na prohlášení tehdejšího kandidáta, že jestli volby vyhraje, donutí firmu vyrábět všechny své výrobky na území Spojených států. Obchodní spory se od té doby staly jedním z největších témat Trumpova prezidentství. Objem zboží, na které současná garnitura ukládá cla se totiž neustále rozšiřuje. 

List Wall Street Journal se v této souvislosti detailněji podíval na vztah mezi americkým prezidentem a šéfem jedné z nejvýznamnějších firem v zemi. Jejich první schůzka údajně proběhla měsíc po zvolení Donalda Trumpa. Tim Cook se svému oponentovi snažil vysvětlit rozdíl mezi výrobou automobilu a smartphonu. Na rozdíl od aut totiž většina hodnoty chytrého telefonu vychází z technologií, inženýrství a designu, což se děje v USA. Návratem konečné výroby s nízkou přidanou hodnotou z Číny zpět domů by tedy Spojené státy příliš nezískaly. 

Apple po letech porazil Samsung. Podle spotřebitelské agentury je nový iPhone nejlepším smartphonem

Po této schůzce začal Cook s prezidentem a jeho rodinou budovat kvůli zájmům své společnosti užší vztah. Podle lidí z okolí šéfa Applu tak vznikla velmi zvláštní aliance dvou odlišných charakterů a zcela jiných pohledů na svět. Pokud spojenectví funguje, jde pouze o částečný úspěch. Některé produkty jsou totiž už od začátku letošního roku předmětem 15% importního cla. V prosinci se navíc dovozní daň dotkne i iPhonu. Můžeme ovšem pouze odhadovat, že díky lobbingu Tima Cooka jsou konečná cla nižší než by mohla být. 

Dovozní cla se začnou brzy vztahovat také na iPhone.

“Spousta lidí v Silicon Valley pohrdá politikou, často se domnívají, že jsou mnohem chytřejší než všichni ostatní. Tim takový přístup nemá a skutečně umí naslouchat,” uvedl demokratický senátor Mark Warner, který se s Timem Cookem údajně setkává poměrně často. Možná právě díky tomu se Cook stal neoficiálním mluvčím Silicon Valley v Bílém domě. 

Zdroj
9to5mac
Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close