Recenze

Recenze AirPods Max. To nejlepší, co od Applu uslyšíte

Určitě každý z vás už někde narazil na nová sluchátka z dílen Applu. Ať už to díky jejich astronomické ceně, nebo díky jejich designu, který se ne každému líbí. Tak jako tak, Apple hraje na city a opět se mu povedlo AirPods Max dostat do podvědomí široké veřejnosti z celého světa.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

I po téměř třech měsících na trhu jsou AirPods Max stále nedostatkovým zbožím. Jejich dodání přímo z online Apple Storu je zhruba měsíc. Co se týká českých APR, sluchátka skladem nejsou nikde. Což z nich trošku dělá raritní kousek a když jsem s nimi šel po ulici, otočil se snad každý, komu technologie nejsou cizí.

Designová symfonie

Už jsem měl možnost testovat i vlastnit několik sluchátek přes hlavu a u většiny z nich mi vadily kruhové náušníky, které přiléhají na uši. AirPods Max mají ale ovální tvar a skvěle tak padnou kolem celých uší. Když už jsme u náušníků, ty jsou vyrobeny ze speciální textilní síťoviny. Akustická paměťová pěna náušníků jen podtrhuje jak parádně sluchátka padnou na hlavu a jak příjemná jsou. Hlavový most je z tkané síťoviny, která je velice prodyšná a hlavně skvěle rozkládá hmotnost sluchátek a tím snižuje tlak na hlavu. Musím říct, že sluchátka jsem na hlavě vůbec necítil. Jediné místo, kde o nich víte, je kolem uší, ale rozhodně to není nic nepříjemného. Obecně sluchátka velmi dobře sedí na hlavě a i na delší poslech jsou příjemná a pohodlná.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Už v prvních dojmech jsem zmiňoval, že se mi líbí, když Apple vezme technologii, kterou už známe dlouho a využije ji pro něco dalšího. Konkrétně mluvím o digitální korunce, která je součástí Apple Watch již hezkou řádku let. V případě sluchátek AirPods Max je korunka o poznání větší. Najdeme ji na pravé mušli a slouží k ovládání hlasitosti, přeskakování skladeb, přehrávání a zastavení skladby a k ovládání hovorů. Sluchátka jsou vyrobena převážně z hliníku a oceli. Náušníky a hlavový most potom, jak už jsem zmiňoval, jsou z velice příjemné tkaniny.

Konec všem nastavením, přichází výpočetní audio

Tak jako Apple již několik let šperkuje fotografie pořízené iPhonem pomocí čipu, rozhodl se jít stejnou cestou i v audio stopách. Těžko říct, jestli je to dobře, nebo špatně. Zaručeně ale můžu říct, že AirPods Max rozhodně nejsou sluchátka pro profesionály do nahrávacích studií a podobných zvukově náročných profesí. Což ale neznamená, že AirPods Max mají špatný zvuk. Ba naopak. Sluchátka mají v každé mušli jeden čip H1 a pomocí deseti audio jader každého čipu blokuje okolní hluk a zároveň přizpůsobuje přicházející zvuk ze zdroje. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Sluchátka disponují vlastním dynamickým budičem, který pokrývá široký frekvenční rozsah a nechává vyznít jemné detaily každého tónu. Ruku v ruce s adaptivní ekvalizací a aktivním potlačením okolních ruchů (ANC) přinášejí AirPods Max opravdu skvělý zvuk. Nestalo se mi, že by mi v oblíbených skladbách například chyběly výšky či středy. Sluchátka podávají opravdu parádní výkon, ALE..! Narážím právě na adaptivní ekvalizaci, která písničky dokresluje podle svého uvážení tak, aby vám v uších prostě zněly skvěle. Což je na jednu stranu vážně pecka, ale jen pokud jste “amatérský” posluchač. Jak už jsem zmiňoval, profesionálové z této funkce nadšení nebudou. Přičemž adaptivní ekvalizaci nelze ani nijak vypnout či upravovat. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Sluchátka, která vás pohltí

AirPods Max mají pouze dvě tlačítka. Respektive jedno tlačítko a digitální korunku. A ono kouzelné jedinečné tlačítko slouží k přepínání režimů aktivního potlačení hluku. Já mám nastaveny dvě možnosti. Buďto režim propustnosti, nebo režim potlačení. Při režimu propustnosti mě hrozně překvapilo, jak dobře slyším okolí. Takže vlastně nemáte důvod sluchátka sundavat z hlavy. Ovšem když platíte v obchodě a máte na hlavě takhle “vyčnívající” sluchátka, tak i když vy víte, že slyšíte vše, osoba u pokladny pochopení mít nemusí.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

AirPods Max mají celkem devět mikrofonů, čímž jsou rozhodně pár kroků před konkurencí. Osm z nich slouží právě pro aktivní potlačení hluku. Ten devátý spolupracuje s dalšími dvěma (které jsou sdílené i pro aktivní potlačení hluku) a slouží k snímání hlasu. Se sluchátky jsem několikrát telefonoval i ve větrném počasí a musím říct, že si vedla opravdu bravurně. Co se mi opravdu líbilo, že díky tolika mikrofonům je aktivní potlačení hluku skvělé i při tichém poslechu. Nemusíte tedy mít hudbu šíleně nahlas, aby jste neslyšeli okolí a poté vás celý večer bolela hlava.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

AirPods Max umějí po vzoru jejich maličkých bratříčků AirPods Pro také prostorový zvuk. Ovšem ani samotný Apple se nijak zvlášť touto funkcí nechlubí. Za mě osobně je to tím, že prostorový zvuk zatím umí jen hrstka titulů z Apple TV+, které obecně moc úspěchu nesklízí. Navíc je prostorový zvuk dostupný pouze na iPhonech a iPadech. A buďme k sobě upřímní, sledovat film na iPhonu ani iPadu není to nejpohodlnější řešení, pro váš relaxační večer.  

Hrají s vámi celý den

Co se týče výdrže na baterii, sluchátka zvládnou 20 hodin se zapnutým aktivním potlačením hluku. Což je za mě slušná hodnota a v praxi to pro mě znamená cca tři až čtyři dny aktivního poslechu. A rozhodně vás potěší, že pokud vašim “Maxíkům” dojde šťáva, za pouhých 5 minut je nabijete zhruba na 1,5 hodinu poslechu. Co už ovšem nemusí všechny potěšit je Lightning konektor, kterého se Apple u svých mobilních zařízení drží zuby nehty. Apple od 3,5 mm jacku dal ruce pryč už před nějakým tím rokem a nenajdete ho ani na AirPods Max. Pokud chcete poslouchat “postaru”, přes kabel, je třeba dokoupit Lightning kabel.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Kontroverzní “chytré” pouzdro

Chytré pouzdro, kabelka, podprsenka, říkejte si tomu jak chcete. Vtípků, na účet Smart Case, byl během pár minut po uvedení AirPods Max plný internet. Pouzdro má na starosti šetření baterie. Sluchátka totiž nejdou nijak vypnout. To by totiž nebyl Apple, aby něco fungovalo jako je tomu zvykem u konkurence. Takže když sluchátka nemáte na hlavě, je ideální je uložit do měkčeného pouzdra, které je uspí a tím maximálně šetří baterii. Což zní skvěle, ALE!

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Opět je tu ale, na které asi přijdete až při praxi. Pokud vyrážíte na cesty s batohem, kabelkou, nebo jakýmkoli jiným zavazadlem, jste v tuhle chvíli asi v pohodě. Ale představte si, že jdete nalehko. Sluchátka z pouzdra vyndáte a kam s ním? Je tu možnost nechat pouzdro doma. Ale potom na vaší cestě dorazíte někam, kde sluchátka chcete z hlavy na delší sundat. Sice vypnete přehrávání hudby, ale sluchátka se stále vybíjí. Jako další negativum vidím to, že sluchátka na krku nosit v podstatě nemůžete díky jejich opravdu velkým mušlím. Ne, že bych chtěl AirPods Max nosit jako módní doplněk, ale někdy je to prostě nejrychlejší řešení, když potřebujete slyšet okolí. Opět jsme u Smart Case. Sluchátka v podstatě nejsou vůbec skladná a pokud nemáte žádné zavazadlo, musíte je prostě držet v ruce za hlavový most. A když pouzdro nemáte a mušle složíte, hliníkové hrany o sebe bouchají, takže si své astronomicky drahé AirPods celkem snadno otlučete. A to pravděpodobně nechcete.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Krev AirPods nezapřou

Na všech AirPodech miluji jejich jednoduchost. To že sluchátka vyndám z krabičky, nemusím nikam klikat, nic dělat a sluchátka prostě rovnou hrají je prostě kouzelný zážitek. Každý den mne to udivuje a mile překvapuje. AirPods Max si tuto jednoduchost zachovávají a fungují úplně stejně, jako jejich starší a podstatně menší sourozenci. Stejně tak jednoduše funguje přepínání mezi vašimi zařízeními a sdílení zvuku.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Resumé

Musím říct, že AirPods Max jsou sluchátka nabouchaná technologiemi téměř k prasknutí. Právě díky technologiím jsou tato sluchátka tak dobrá a budou volbou spousty Apple uživatelů. Ovšem co odrazuje mne osobně, je šílená cena. Ano, na trhu jsou sluchátka také mnohem dražší. Například za výroční B&O Beoplay H95 musíte z kapsy vytáhnout 21 490 korun. Sluchátka jsou skvělá a rozhodně přináší takzvaný wow efekt, který Apple prostě umí, ale bojím se, že za tu cenu si je prostě nedokážu odůvodnit a jejich koupi zatím odkládám. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button