Novinky

6 nových funkcí, které bychom rádi viděli v iOS 15

Stejně jako v předešlých letech i letos se dá očekávat, že Apple za pár měsíců uvede aktualizaci iOS 15. Pokud se nic zásadního nezmění, debut nové verze operačního systému pro iPhony se tradičně odehraje při příležitosti vývojářské konference WWDC 2021. Ačkoli ještě nikdo netuší, na jaké novinky se můžeme těšit, nic nebrání tomu, abychom se zamysleli nad tím, co by nám udělalo největší radost. Na následujících řádcích si proto uvedeme několik funkcí, které bychom v iOS 15 rozhodně ocenili.

Rozdělená obrazovka (Split-Screen) na modelech iPhone Max

Na iPadech a některých smartphonech s Androidem lze již delší dobu provozovat dvě aplikace v režimu rozdělené obrazovky. Nabízí se tedy otázka, proč něco takového ještě neumí také iPhone. Zejména modely s přídomkem Max v čele iPhone 12 Pro Max (recenze) nabízí dostatečně velkou úhlopříčku pro pohodlné zobrazení dvou naráz spuštěných aplikací. V praxi jde o velmi užitečnou funkci, která najde řadu praktických využití.

Zdroj: Tech Blood / YouTube

Funkce Always-On

Když Apple představil iPhone X (recenze), který jako vůbec první smartphone od Applu nabídl OLED panel, nejen já jsem očekával, že se s tím dočkáme podpory Always-On. Jejím smyslem je zobrazovat základní informace včetně času a notifikací na vypnutém displeji. Řešení Always-On přitom využívá pouze malou část zobrazovací plochy při velmi nízké obnovovací frekvenci displeje, a tudíž má pouze malý vliv na celkovou výdrž zařízení. Bohužel do dnešní doby se mohou touto funkcí pyšnit pouze Androidy, což je podle nás obrovská škoda. Možnost letmým pohledem zjistit, kolik je například hodin, případně jestli vám někdo nevolal, je něco, co bychom v iOS 15 rozhodně uvítali.

Zdroj: Tech Blood / YouTube

Sdílení obrazovky při FaceTime hovorech

Apple si velmi dobře uvědomuje, jak důležitou roli hrají v dnešní době komunikační nástroje. Pokud by tedy iOS 15 přišlo s vylepšenou aplikací FaceTime podporující sdílení obrazovky, řadě uživatelů by to usnadnilo práci. Podobnou funkcí dnes disponují téměř všechny nejpoužívanější komunikační platformy. A když už to umí například Messenger od Facebooku, proč by něco takového nemohla umět nativní aplikace od Applu.

Zdroj: Apple

Widgety na zamknuté obrazovce

Nejspíš s námi budete souhlasit, že widgety se staly skvělým doplňkem iOS. Jejich zobrazení je ovšem možné pouze na ploše. Je ovšem trochu škoda, že Apple neumožňuje přidání widgetů také na zamykací obrazovku, respektive je nutné přejetí prstem na zobrazení karty Dnes. Kdyby Apple dovolil přidávat widgety na zamknutou obrazovku, mohl by tím uživatelům usnadnit zobrazení a interakci s vybranými aplikacemi.

Zdroj: Tech Blood / YouTube

Více možností pro nastavení výchozích aplikací

S aktualizací na iOS 14 nám Apple dovolil, abychom si změnili výchozí aplikace pro e-mail a webový prohlížeč. Tuto změnu kvitovali snad všichni uživatelé, kteří po ní volali již dlouhé roky. Jak se ovšem říká, s jídlem roste chuť a proto by nebylo od věci, kdybychom si v iOS 15 mohli zvolit více výchozích aplikací – například pro mapy, poznámky či připomínky.

Lepší využití plochy

Při pohledu na plochu iPhonu se nemůžu ubránit dojmu, že tu Apple tak trochu plýtvá místem. Nejvíce to opět vynikne na iPhonu 12 Pro Max, který má ze všech smartphonů od Applu největší displej. Mřížka s aplikacemi je prakticky stejná s menšími modely, což je rozhodně škoda. Stačí se podívat, kolik prázdného místa se nachází pod spodním řádkem ikon a dockem s oblíbenými aplikacemi. Tady si to zkrátka o úpravu mřížky vyloženě říká.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Co si myslíte o našem výčtu navrhovaných změn pro chystanou aktualizaci iOS 15? Souhlasíte s námi, případně co byste v další verzi operačního systému ocenili vy? Dejte nám vědět v diskuzi.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close