Novinky

Apple představil 16“ MacBook Pro: ultimativní výbava a návrat spolehlivé klávesnice

Po dlouhém čekání je to konečně tady – Apple představil zbrusu nový 16“ MacBook Pro. Novinka primárně cílí na profesionální uživatele, čemuž odpovídá výbava a pochopitelně také cena, která startuje na částce 69 990 Kč za variantu s „šestijádrem“ Intel Core i7 a grafikou AMD Radeon Pro 5300M. Než se podíváme na novinku podrobněji, je nutné uvést, že 16“ MacBook Pro nahrazuje starší model s 15“ úhlopříčkou, který už v nabídce Applu nenajdete.

Apple si na displejích dával vždy záležet a tentokrát tomu není jinak. V porovnání s předchozí generací narostla úhlopříčka na rovných 16 palců. Nativní rozlišení panelu činí 3072 × 1920 pixelů, což dává jemnost 227 ppi. Jas 500 nitů zůstává a stejně tak i další parametry, které jsou shodné s 13“ MacBookem Pro.

16″ MacBook Pro nabízí špičkovou výbavu

Větší displej je jistě fajn, ale budoucí majitele nejvíce zajímá hardwarová výbava. Ta může být doslova skvostná, byť si za ni Apple nechá tučně zaplatit. Takže co tu máme? Základní model je osazen šestijádrovým procesorem Intel Core i7 deváté generace s taktem 2,6 GHz (Turbo Boost až 4,5 GHz). Společnost mu dělá 16 GB RAM (DDR4) a 512GB SSD úložiště. Mnohem zajímavěji se ovšem jeví verze, kterou pohání 8jádrový Intel Core i9 (2,3 až 4,8 GHz) a grafická karta AMD Radeon Pro 5500M s 4GB pamětí. Větší je také SSD, které má kapacitu 1 TB.

Pokud vám ani tato možnost nestačí, můžete se dále vyřádit v konfigurátoru, kde si lze připlatit za výkonnější procesor Intel Core i9 s taktem 2,4 GHz, respektive 5,0 GHz v režimu Turbo Boost. Za příplatek 12 800 Kč můžete mít 16“ MacBook Pro s 64 GB operační paměti. Atraktivně zní možnost příplatku za až 8TB SSD a grafické karty AMD Radeon Pro 5500M s vlastní 8GB pamětí.

Stará dobrá Magic Keyboard je zpět

Další výrazné změny se dočkala klávesnice, kterou Apple nazývá Magic Keyboard. Jde v podstatě o klávesnici, kterou známe z dřívějších modelů. Apple se tak navrátil k nůžkovému mechanismu, který má v tomto případě zdvih 1 milimetr. Podstatnější je ovšem to, že 16“ MacBook Pro už nepotkají problémy se zasekáváním kláves, které trápí starší MacBooky s motýlkovým mechanismem spínačů.

Příjemnou novinkou je návrat hardwarové klávesy Escape, která již není součástí Touch Baru. Za tohle určitě palec nahoru. Touch Bar jako takový zůstal beze změn a stejně tak i čtečka otisků Touch ID v pravém horním rohu. Nový 16“ MacBook Pro se chlubí hned šesti reproduktory a soustavou tří mikrofonů, které dle tvrzení výrobce mají studiovou kvalitu.

S ohledem na dřívější zkušenosti lze očekávat, že 16“ MacBook Pro bude hrát s interními reproduktory opravdu skvěle. Co se týče akumulátoru, ten se pyšní kapacitou 100 Wh a v kombinovaném provozu poskytne až 11 hodin na jedno nabití.

Při pohledu na specifikace a provedené změny je evidentní, že Apple naslouchá svým zákazníkům. U 16“ MacBooku Pro tak konečně odpadnou strasti s poruchovou klávesnicí. Profesionály pak jistě potěší hardwarová výbava, která z novinky činí jeden z nejvýkonnějších notebooků současnosti. 

Co říkáte na 16“ MacBook Pro vy? Dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Chvála bohu za klasickou klávesu esc a funkční klávesnici. Teď už jen počkat, až se objeví v 13″ verzi a je to jasný kandidát na nový stroj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button