Z historie Apple

Zpátky do minulosti: iMac G4, designový skvost co navždy změnil vnímání počítačů

Rychle utíkající třetí tisíciletí a s ním spojený vývoj nových technologií přináší jednu menší strast. Zapomínáme na původní modely, které položily v určitých směrech základní kameny. V tomto seriálu si proto budeme připomínat dle našeho názoru ty nejdůležitější, ale také i zapomenuté kousky z historie společnosti Apple. První článek v rubrice věnujeme kousku, který si u uživatelů vysloužil přezdívku lampička či slunečnice. Nadšenci si určitě uvědomili o jaký počítač z historie Apple se jedná – iMac G4. Zajisté ho ještě spousta z vás má k rekreačnímu využití, nebo jako zajímavý doplněk v kanceláři. Byl to skutečně revoluční kousek, který se pyšnil nejen nadčasovým designem. iMac G4 mimo jiné napodoboval lampičku LUXO, maskota filmového studia Pixar.

iMac G4 je podle mého názoru nejhezčí a stoprocentně můj nejoblíbenější iMac v historii Apple, a nejspíš proto mám ve sbírce všechny tři velikosti. Nejmenší patnáctipalcový, prostřední sedmnáctipalcový a největší možnou variantu s 20“ displejem. Jak už bylo u Apple známé, všechny jeho iMacy byly stavěny jako All-In-One počítače, nebo-li vše v jednom.

Jediné, co vám k zprovoznění stačilo, byl iMac, napájecí kabel, klávesnice a myš. iMac G4 se dostal do prodeje v lednu roku 2002. Počítač byl osazen procesorem G4, LCD displejem s plochým panelem a otočným chromovým krkem. Displej díky němu doslova levituje ve vzduchu. Umožňuje vám bez námahy upravit jeho výšku nebo úhel pouhým dotknutím prstu. Pokud byste čekali, že se krk časem poškodí či začne samovolně padat, jste na omylu. Všechny tři kousky, které jsem za ty léta posbíral mají mechanismus ve stoprocentním stavu. Jeden z nich byl dokonce ještě před dvěma lety denně využíván v nahrávacím studiu jedné menší kapely.

Nesmíme zapomenout také na reproduktory. Apple Pro Speakers jsou jedinečné a úžasné. Harman/Kardon se postaral o neuvěřitelný zvuk a Apple vytvořil perfektní vzhled. Navíc možnost nahlédnout přímo do reproduktoru se příliš často nevidí. Klávesnice a myš působí stejně skvostným dojmem, většina sice časem zežloutne, ale tomu se dá naštěstí předejít. Najdou se i kousky, které jsou stálé krásně bílé. Varianty této klávesnice a myši byly představeny už s Power Macem G4 Cube, všem známým pod přezdívkou „kostička“.

Reklama na iMac G4 z roku 2002

Pro krásný a elegantní design si iMac G4 zahrál i v několika filmech. Například ve filmu z dílny Marvel – Hulk, v americkém akčním dramatu nabitým emocemi — Nikdy to nevzdávej. V dobrodružné komedii odehrávající se kdesi na ostrově uprostřed Pacifiku — Zapomenutý ostrov a v mnoha dalších.

Tento unikátní kousek byl opravdu k nakousnutí. Za tou vší krásnou stála i cena. Při uvedení v roce 2002 přišel iMac G4 ve třech „příchutích“.

Model s nižším výkonem za 1 299$ (v přepočtu 42 524 Kč)

        • Procesor G4 PowerPC s taktem 700 MHz
        • Paměť RAM 128 MB
        • Pevný disk s kapacitou 40GB
        • CD-RW

Model se středním výkonem za 1 499$ (v přepočtu 49 071 Kč)

        • Procesor G4 PowerPC 700MHz
        • Paměť RAM 256 MB
        • Pevný disk s kapacitou 40 GB
        • CD-RW/DVD-ROM

Model s nejvyšším výkonem za 1 799$ (v přepočtu 58 892 Kč)

        • Procesor G4 PowerPC s taktem 800 MHz
        • Paměť RAM 256 MB
        • Pevný disk s kapacitou 60 GB
        • CD-RW/DVD-R

Z hlediska konektorové výbavy na tom iMac G4 nebyl vůbec zle

Apple k vyšším konfiguracím přibaloval i zmíněné reproduktory Apple Pro Speakers. Součástí všech variant byla bílá klávesnice a jednotlačítková optická myš označována jako Pro Mouse. Novější modely byly dodávány s předinstalovaným Mac OS X 10.1 (Puma). Dále se také dodával s kancelářským balíkem AppleWorks 6.

Filip Veselý

Filip pochází z Českých Budějovic. Věnuje se naplno svému podnikání, miluje sport a svoji přítelkyni. Přes pět let sbírá vintage jablíčka, kterých má doma přes 100 kousků. Je majitelem servisu iServis.eu, který se specializuje na opravy všech Apple produktů. Ve volném čase se baví natáčením videí, dronům a fotografování.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Mám 2 kousky – 15″ 700 MHz a nejvyšší 20″ 1.25 GHz. Za mně je to po HW stránce nejdokonalejší počítač, co kdy vzniknul. Nikde jinde člověk nenatočí display o 90 stupňů na každou stranu + naklápění a změna výšky. To všechno jednim prstem a ve všech polohách vydrží fixovaný. Akorát asi tenkrát kapku předběhli dobu, když ještě frčely CRTčka, tak jim to LCDčko kapku prodražilo. Ale to byl ten správnej a inovativní Apple, né to co z nich zbylo dnes.

  2. Vy jste Šílenec, až Anarchista!!!
    Nejkrásnější počítač Apple byl, je a bude Macintosh Classic.
    Podívejte se na ty krásné tvary, ničím nerušenou plochu… Prohnutí obrazovky bylo tehdy technologickou nutností. Ale jinak je to klasická nádhera vycházející z klasiky Starověkého Řecka a Říma.
    https://static.turbosquid.com/Preview/2015/07/31__03_40_05/AppleMacintoshClassicII3dmodel01.jpg847dad09-a2c4-4daa-96cf-c84b54de4577Original.jpg

    http://www.moma.org/media/W1siZiIsIjI4NDg1MSJdLFsicCIsImNvbnZlcnQiLCItcmVzaXplIDIwMDB4MjAwMFx1MDAzZSJdXQ.jpg?sha=9ced398cb807a995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button