Tipy a trikyZačínáme s Macem

Základy Mac OS X díl třetí – klávesy Jablko a Command

Klávesa Command – CMD, dříve u starších modelů jablečných počítačů označována jako Apple klávesa, se nachází na obou stranách mezerníku klávesnice z dílny Apple (MacBook Pro, Air, Apple Wireless Keyboard a Apple Wired Keyboard).

Jedná se o příkazovou klávesu, která je obdobou klávesy Control – Ctrl z PC. Je jakousi královskou klávesou (toto přiřazení prosím berte s rezervou), která sama o sobě nemá po stisknutí přiřazenou žádnou akci, ovšem její podstata spočívá v použití s ostatními klávesami. Command je součástí většiny klávesových zkratek jak v systému Mac OS X tak v aplikacích.

Poprvé byla Command klávesa, tehdy ještě Apple klávesa, použita v roce 1980 u počítače Apple III. Zprvu byla uznačena logem nakousnutého jablka  a to jak na klávese samotné, tak v prostředí systému. Později bylo však toto logo z operačního systému odstraněno, neboť jeho všudypřítomnost působila velmi rušivě. Nakousnuté jablko vystřídal symbol , zvaný Saint Hannes cross, který pochází ze 4. – 6. století našeho letopočtu. V současnosti se užívá při označení kulturních míst v zemích jakými jsou Bělorusko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Norsko či Švédsko.

Základní klávesové zkratky jejichž součástí je klávesa CMD naleznete v násleujících článcích:

Klávesové zkratky – Finder

Klávesové zkratky – snímky obrazovky

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button