Novinky

Žádná dohoda na obzoru. Apple a Qualcomm se připravují na obří soudní bitvu

Žádná dohoda nebude, čeká nás soudní bitva. Takto by se dala shrnout odpověď Applu na otázku, zda se se společností Qualcomm, kterou výrobce iPhonu žaluje o miliardy dolarů, hodlá dohodnou nebo vyrovnat mimosoudní cestou. Soudní spor by měl začít příští rok a podle zdrojů z obou společností se zdá, že pokusy o usmíření alespoň zatím neprobíhají.

 

Komplikovaný příběh o tom, jak se ze dvou důležitých obchodních partnerů stali úhlavní nepřátelé, začal v lednu roku 2017, kdy Apple zažaloval Qualcomm o jednu miliardu dolarů za údajné porušování dohod při placení licenčních poplatků za užívání patentů. Na to Qualcoom později reagoval obviněním, kdy Apple nařkl z vyzrazení svých obchodních tajemství. Firma z Cupertina měla údajně poskytnout know-how společnosti Intel, čímž se snažila vylepšit jeho čipy. Tímto krokem chtěl Apple Qualcomm vystrnadit ze svého dodavatelského řetězce.

Apple přemýšlí nad sítěmi nové generace. Modem pro 5G dostane iPhone v roce 2020

Už nyní je tak jasné, že soudní spor bude mimořádně komplikovaný. Nejde totiž pouze o jedno obvinění jedné společnosti vůči druhé, ale o velmi zamotanou hádku dvou gigantů o miliardy dolarů. V situaci horší se ale v současné době nachází spíše Qualcomm. Apple byl totiž donedávna jeho důležitým odběratelem a výpadek těchto objednávek společnosti způsobí značné ztráty. Apple si naopak může bez větších problémů nasmlouvat jiného dodavatele. Od příchodu iPhonu 7 je zřejmé, že dodávky součástek, které doposud obstarával Qualcomm, přebírá konkurenční Intel.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button