Novinky

Začátek soumraku? Příští rok počet prodaných iPhonů výrazně poklesne

Už jsou to tři měsíce, co Apple s velkou slávou představil iPhone XR (recenze). Nejlevnější novinka se měla stát ideálním kompromisem pro uživatele, pro než je iPhone XS už moc drahý. Zpočátku to vypadalo, že rozhodnutí zařadit do portfolia vedle jednoznačných vlajkových lodí také lehce osekaný model, bylo trefou do černého. Poté, co počáteční nadšení vyprchalo, se však ukazuje, že prodejní čísla budou nejspíš nižší než Apple očekával. 

iPhone XR

Své predikce proto musel upravit i respektovaný analytik Ming-Chi Kuo. Poté, co Apple nedávno oznámil, že konkrétní čísla prodaných iPhonů už nebude zveřejňovat, jsou odhady Ming-Chi Kua jedním z mála věrohodných indikátorů. Ming-Chi Kuo předpokládá, že během prvního čtvrtletí roku kalendářního roku 2019 najde nového majitele 38 – 42 milionů iPhonu. Původní predikce ovšem hovořila až o 52 milionech prodaných přístrojů. Nakonec tak bude podle Kua poptávka po všech iPhonech nižší o 20 procent. 

Méně optimistické vyhlídky má na svědomí zejména cenově dostupnější model XR, kterého by se na počátku roku 2019 (pro Apple je tento kvartál díky nesouladu kalendářního a fiskálního roku druhým finančním čtvrtletím), mělo prodat mezi 15 až 20 miliony kusy. Ještě nedávno přitom Kuo predikoval, že se Applu podaří prodat až 25 milionů iPhonů XR. 

iPhone Xr má podle odborníků nejlepší fotoaparát ze všech smartphonů s jedním objektivem

Přesně před rokem společnost Apple prodala 52 milionů telefonů. Pokles na 38 milionů by tím pádem byl opravdu značný. Klesající trend bude nejspíše patrný i na celoročních číslech. Zatímco během roku 2018 se Applu podařilo prodat zhruba 205 milionů iPhonů, v roce 2019 by toto číslo mělo poklesnout na 188 až 194 milionů. Právě toto je nejspíše důvod, proč se technologický gigant rozhodl, že nadále už přesná čísla prodaných produktů nebude zveřejňovat. 

Zdroj
macrumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button