Novinky

Za odchodem Jonyho Iva z Applu může Tim Cook a jeho nezájem o design

Odchod Jonyho Iva z Applu byl pro komunitu fanoušků značky jako rána z čistého nebe. Podle webů WSJ a Bloomberg ovšem šlo pouze o vyústění něčeho, čemu již nebylo možné se vyhnout. S odkazem na několik nejmenovaných zdrojů byl Jony Ive už delší dobu „rozrušen“ tím, že Tim Cook nemá takový zájem o design, jaký měl Steve Jobs. Tato Cookova vlastnost se nakonec stala důvodem, proč Jony Ive navštěvoval svou kancelář v sídle Applu čím dál tím méně.

Vše se údajně zlomilo v době, kdy Apple představil první generaci Apple Watch. Ive totiž chtěl Apple Watch nabízet jako módní doplněk, což se přímo rozcházelo s tím, jak chytré hodinky viděl vrcholný management Applu. V tuto chvíli je těžké soudit, zda právě toto rozhodnutí vedlo k nižším prodejům a totálnímu fiasku u zlatých Apple Watch Edition.

Jony Ive: Britský rytíř ve službách počítačového impéria

Jony Ive měl problém se současnou firemní kulturou Applu

Dnes již bývalý šéfdesignér byl také frustrován odklonem od firemní kultury, kterou dříve zavedl Steve Jobs. Ta stavěla především na designu, jemuž bylo nutné podřídit takřka vše ostatní. Jony byl velmi zklamaný z toho, že Tim Cook nejevil přílišný zájem o samotný proces vývoje chystaných produktů. Další problém viděl také v tom, že správní rada Applu se skládá z lidí, kteří nemají žádné zkušenosti s podnikáním v odvětví, v němž cupertinská společnost působí.

Přestože se Ive dočkal povýšení na pozici Chief Design Officer, do práce chodil velmi zřídka. Setkání se svým týmem často přesouval do San Francisca, kde žil, hotelů a domovů ostatních zaměstnanců. Jony Ive byl zvyklý tvořit produkty jako výsledek dlouhých diskuzí, debat a argumentů, které si předával s Jobsem. Ostatně tímto stylem vznikly takové ikony, jako byl například první iPhone, iPad, iPod, MacBook Air a dokonce i nové sídlo Applu. V případě ostatních zařízení, mezi něž patří HomePod či iPhone X, byl použit už jiný proces, který nebyl Jonymu tak blízký.

Jony Ive z Applu sice odešel, ovšem i nadále s ním hodlá spolupracovat prostřednictvím svého designérského studia LoveFrom. Apple má údajně za kooperaci platit několik milionů ročně. Pro Iva tak jde o jakési vysvobození a možnost pracovat na produktem, jimž osobně věří a to stylem, jakým on sám chce. Zároveň se tak oprostí od vnitřní politiky Applu, která mu byla evidentně proti srsti.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button