Recenze

Recenze Xiaomi Mi Smart Kettle: vyplatí se investovat do chytré rychlovarné konvice?

Chytré už je dnes kdeco, tak proč ne chytrá konvice

Pokud náš magazín sledujete pravidelně, jistě vám nemohlo uniknout, že s oblibou testujeme nejrůznější chytré pomocníky do domácnosti. Tentokrát jsme si vybrali produkt, který do „smart“ segmentu vstoupil teprve nedávno. Jde totiž o produkt, který sice najdeme v každé domácnosti, vždy má ale jen jeden jednoduchý účel – uvařit vodu. Vyplatí se tedy investovat do chytré rychlovarné konvice? Na tuto otázku se pokusíme zodpovědět v dnešním testu konvice Xiaomi Mi Smart Kettle.

Balení a design

Jednou z věcí, kterou Xiaomi úspěšně odkoukalo od Applu, je úhledné, čisté a účelné balení. Proto je i konvice Mi Smart Kettle balena do designově čisté bílé krabice, ve které se nachází konvice s podstavcem a přívodním kabelem. Nechybí ani samozřejmost ve formě návodu. Hádám ale, že balení je faktor, který všechny naše čtenáře zajímá ze všeho nejméně. Když máme tuto povinnost za sebou, pojďme se pustit do hodnocení samotného produktu.

Xiaomi Mi Smart Kettle

Konvice je z většiny vyrobena z kvalitně působícího plastu. Ten je na vrchní části doplněn elegantním nerezovým páskem. Nerez najdeme také vně konvice. Celkově produkt působí velmi vkusně a jistě zapadne do interiéru každé kuchyně. Pokud nevyužijete celou délku přívodního kabelu, můžete jej schovat do spodní strany podstavce a minimalizovat tak rušivý element v podobě příliš dlouhé šňůry.

Xiaomi Mi Smart Kettle: jdeme vařit vodu

Uvaření vody je tak jednoduchý úkol, až se může zdát, že zapojovat zde chytré technologie je zcela zbytečné. Vždy to ale nemusí být pravda. U chytrých produktů považujeme za samozřejmost možnost připojení zařízení ke smartphonu. Xiaomi Mi Smart Kettle ani v tomto ohledu není výjimkou. Na rozdíl od některých ostatních zařízení ji však lze spárovat pouze prostřednictvím Bluetooth. Například rýžovar Xiaomi Mi Rice Cooker se připojuje přes Wi-Fi díky čemuž jej můžete ovládat odkudkoliv. Konvici je možné z telefonu řídit jen v její blízkosti.

 

Samotné párování probíhá poměrně snadno a asi není nutné tento postup podrobněji upřesňovat. Zmíním jen, že připojení se, stejně jako u ostatních výrobků Xiaomi, provádí přes aplikaci Mi Home. Po připojení se dostanete do poměrně známého prostředí. Zde si můžete zvolit, na jakou teplotu by se voda měla ohřát, a to v rozmezí 40 až 90 stupňů. Aplikace sama napoví, že například 80 stupňů je teplota nejvhodnější pro přípravu bílého čaje a 90 stupňů se hodí pro kávu. Samotný proces vaření, nebo ohřátí ale z aplikace nezvládnete. Musí se totiž spustit na konvici.

Xiaomi Mi Smart Kettle

Ta má na svém úchytu dvě tlačítka. Boil a Warm. Pokud zmáčknete Boil, voda se vždy uvaří až do varu. Pří aktivaci druhého tlačítka se voda ohřeje na vámi stanovenou teplotu. Tu bude udržovat po dobu jedné až dvanácti hodin. Opět v závislosti na vašem přání. Jediné vysvětlení toho, proč proces vaření vody není možné přímo aktivovat z mobilu, ale musíte zmáčknout tlačítko přímo na konvici, je pro mě bezpečnost.

Nastavit také můžete, zda se má voda na požadovanou teplotu ohřát přímo, nebo přejít přes var a pak se na nižší teplotu ochladit. To si vysvětluji tak, že v některých zemích asi není radno pít vodu nepřevařenou. Asi proto tuto možnost konvice od asijského výrobce má. U nás to moc řešit nemusíme.

 

Voda se v konvici ohřeje velmi rychle. Ostatně proto se těmto produktům říká rychlovarná konvice. Výrobce uvádí, že k varu se tekutina ohřeje do pěti minut, což je pravda. Je to údaj srovnatelný s klasickými konvicemi na trhu. Po dosažení požadované teploty konvice vydá zvukový signál. Je ale docela slabý a z druhého konce bytu, nebo domu jej neuslyšíte. I s tím se ale dá žít. Rychlovarná konvice je jeden ze spotřebičů, který kvůli vysokému příkonu rád vyhazuje pojistky. Proto Xiaomi svou konvici vybavilo trojitou ochranou. Konvice by se ihned po dokončení varu měla odpojit od elektrické sítě. Stejně se chová i v případě, že v ní není žádná voda.

Xiaomi Mi Smart Kettle

Verdikt

Upřímně řečeno, konvice Xiaomi Mi Smart Kettle se prostě jen veze na vlně chytrých věcí. Konvice s regulací teploty a schopností držet teplotu stanovenou dobu jsou totiž na trhu k sehnání už hezkou řádku let. Xiaomi ovšem ovládání konvice přeneslo do telefonu. Tam jde ale jen nastavit. Zapnout už musíte samotnou konvici. To je trochu zmatené. Aplikace tak pracuje jako jakási prodloužená ruka konvice, která díky tomu může být designově líbivější.

Přehršel tlačítek totiž nahrazuje právě telefon. Jinak se o nijak závratně chytrý produkt nejedná. Argumentem pro její pořízení je cena. Konvice se totiž prodává za cenu okolo tisíce korun. Na rychlovarnou konvici je to dost. Na rychlovarnou konvici s regulací teploty je to ale standard. Máte tedy možnost volby, zda si ve stejné cenové relaci pořídit „hloupou“ konvici s mnoha tlačítky nebo designově krásný produkt, který se ovládá přes mobil a říká si chytrý.

Xiaomi Mi Smart Kettle

7.6

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

7.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • design & zpracování
  • možnosti nastavení
  • Cena

Mínusy

  • slabý zvuk při varu
  • jen trochu chytrá
  • nejde spustit přes telefon
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Jeden komentář

  1. Jen pro doplnění. To že voda v konvici přejde varem a pak se ochladí je dobré i pro vaření čajů (např. zeleného), které se mají zalévat vodou o teplotě např 70-80 stupňů, ale voda by varem měla projít, aby nebyla jen „ohřátá“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close