Články

Vyzkoušeno za vás. Fotí lépe Xiaomi 13 Pro nebo iPhone 14 Pro Max?

Když se podíváme na chytré telefony obecně, jde o hotová zařízení. Doby, kdy jsme se každý rok mohli těšit na překotná vylepšení jsou nenávratně pryč. Pro výrobce a jejich inženýry je tak stále těžší přicházet s novinkami, které nás mají přesvědčit o tom, že náš aktuální model je třeba vyměnit za nový. Prakticky jedinou oblastí, kde se dějí alespoň nějaké výraznější změny, je mobilní fotografie. Když se proto podíváte do propagačních materiálů k jakémukoli novému smartphonu, tak značný prostor je vždy věnován fotoaparátu, který zaujímá pozici největšího lákadla. A je úplně jedno, jestli se budeme bavit o novém iPhonu, nebo třeba Xiaomi 13 Pro, který jsem si mohl na vlastní kůži vyzkoušet.

V případě Xiaomi 13 Pro se bavíme kousku, jehož parametry jej automaticky katapultovaly mezi ty nejlépe vybavené smartphony, které si můžete aktuálně koupit. Tomu logicky odpovídá také fotoaparát, na jehož vývoji se podíleli inženýři ze společnosti Leica. Tato německá značka patří mezi uznávané stálice fotografického průmyslu. Aby také ne, když navrhuje a vyvíjí fotoaparáty již od roku 1913. A nejspíš vás právě napadla stejná otázka, jaká mi přistála na mysli v momentě, kdy jsem vzal poprvé do ruky tohoto androidího šlechtice. Fotí líp Xiaomi 13 Pro nebo iPhone 14 Pro Max? Než se ale dostanu k meritu věci, pojďme se nejprve podívat na hlavní zbraně obou rivalů.

Xiaomi 13 Pro

  • Hlavní fotoaparát: 50,3 Mpx, f/1.9, 23mm, 1.0″, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, laserový AF, OIS
  • Druhý fotoaparát: 50 Mpx, f/2.0, teleobjektiv 75mm, PDAF (10cm – ∞), 3,2× optický zoom
  • Třetí fotoaparát: 50 Mpx, f/2.2, širokoúhlý 14mm, 115˚, AF

iPhone 14 Pro Max

  • Hlavní fotoaparát: 48 Mpx, f/1.78, 24mm, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, LiDAR
  • Druhý fotoaparát: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3× optický zoom
  • Třetí fotoaparát: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 120˚, PDAF
Xiaomi 13 Pro & iPhone 14 Pro Max
zdroj: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Mým cílem nebylo postavit vedle sebe oba smartphony a porovnávat výsledné snímky pixel po pixelu. Ačkoli mě práce s kamerou částečně živí, tak od podobných testů tu jsou jiné weby a mnohem fundovanější zdroje, které mají daleko větší zkušenosti. Já se rozhodl vydat jinou cestou a fotoaparát v Xiaomi 13 Pro otestovat způsobem, který mi je přirozený a odpovídá tomu, jak foťák v mobilu běžně používám já a také většina uživatelů.

Zároveň dodám, že během focení jsem na obou smartphonech používal nativní aplikaci fotoaparátu. Nijak jsem nezasahoval ani do nastavení a veškerou práci vždy svěřil do rukou automatiky.

Fyziku neošálí ani ten nejlepší algoritmus

U spalovacích motorů platí pravidlo, že „objem ničím nenahradíš“ a vlastně něco velmi podobného lze aplikovat také na obrazové snímače v digitálních fotoaparátech. Čím větší máte čip, tím více světla na něj dopadá, a velmi stručně řečeno – více světla znamená lepší fotky. V případě Xiaomi 13 Pro se bavíme o 1“ snímači, což představuje naprosto zásadní výhodu. Za ideálních světelných podmínek mají snímky o poznání více detailů a nabízí mnohem detailnější kresbu než iPhone 14 Pro (Max). Fyziku zkrátka neoblafnete a ani nasazení těch nejpokročilejších principů strojového učení na tom nic nezmění. Taková je realita.

Na vývoji softwaru zpracovávajícího obrazová data z kamer Xiaomi 13 Pro se podílela společnost Leica. Ta dostala za úkol naladit barevné podání a přidat do aplikace fotoaparátu specifické filtry. Na výběr máte mezi Leica Vibrant a Leica Authentic. Všechny přiložené fotografie v tomto článku byly foceny na režim Leica Vibrant, který mírně zvyšuje saturaci a jas. Profil Leica Authentic naopak upřednostňuje kontrast a maximálně věrné barvy.

Za poledního slunce si oba smartphony vedou veskrze stejně. Automatika u Applu i Xiaomi téměř vždy našla ideální nastavení expozičních parametrů. Za určitých podmínek bylo o chlup napřed Xiaomi, které zvládlo lépe vytáhnout stíny a vytvořit dojem plastičtější scény.

U makro snímků mi subjektivně přijde lepší iPhone. Fotografie mají větší zaostřenou plochu a okraje nejsou tak deformované jako u Xiaomi.

Noční fotky

Když přijde řeč na noční snímky, tak je zajímavé pozorovat, jak oba výrobci zvolili mírně odlišný přístup. Xiaomi 13 Pro se snaží, aby na fotkách bylo co nejméně šumu a nastavuje delší časy závěrky. To ovšem v praxi zvyšuje riziko, že některé objekty budou rozmazané. Dobře je to vidět na listech palmy. Naopak iPhone 14 Pro Max „háže“ kratší časy, takže fotky jsou o něco ostřejší, ale je na nich vidět více digitálního šumu vlivem vyšších ISO hodnot. V obou případech jsou výsledky velmi dobré a jak Xiaomi i Apple se nemají za co stydět.

Portréty jsou jako sázka do loterie

Portrétový režim má v mobilní fotografii již několikaletou tradici. Hlavní roli v něm hraje softwarová magie, jejíž výsledky nejsou vždy perfektní. Když se sejdou ideální podmínky a „umělá inteligence“ správně rozpozná, co fotíte, dostanete ucházející snímek. Většinou se ale musíte spokojit s kompromisem, kdy jsou na fotce vidět různé artefakty a chyby. V této disciplíně jsou oba smartphony na stejné úrovni a ani u jednoho nelze říci, že by měl vyloženě lepší portrétový režim.

Fotí tedy lépe Xiaomi nebo iPhone?

Pokud patříte mezi příznivce technické fotografie, tak nejlepší výsledky vyždímáte z Xiaomi 13 Pro. Po stránce optiky a hardwaru jde o technologickou špičku. Velmi dobrou práci zde odvedla také Leica, která s německou pečlivostí vyladila obrazové profily, které mají nemalý vliv na celkovém vzezření pořízených fotek. To ovšem neznamená, že by iPhone 14 Pro Max kdovíjak zaostával. Na obranu Applu je dobré si uvědomit, že modelová řada iPhone 14 má kořeny v roce 2021, takže je logické, že Xiaomi těží z vyspělejších komponent.

Fotografie v plném rozlišení z obou smartphonů si můžete prohlédnout ZDE.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. je zajímavé že všechny snímky z iPhonu mají EXIF včetně geotagu, zatímco Xiaomi je bez EXIFu, což nahrává myšlence zda už nějakou úpravou neprošli .. exif totiž obvykle mizí při úpravách a druhák, pokud by oboje mělo exif tak by to taky lehce pomohlo se srovnáním .. jak moc podobně se chovají 🙂

    1. Zdravím,
      přiložené fotografie neprošly žádnou úpravou, tím si můžete být jistý! Geotagy u fotek z Xiaomi chybí, jelikož tato funkce je v aplikaci fotoaparátu nativně vypnuta. S chybějícím EXIF je to zvláštní, u originálů je totiž vidím. Až se dostanu k počítači, fotky z obou smartphonů nahraji na iCloud a odkaz vložím do článku. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button