iPhoneNovinky

Výrobci iPhonů porušují lidská práva zaměstnanců

China Labor Watch tento týden zveřejnila novou zprávu popisující to, jak jeden z největších dodavatelů Applu, společnost Pegatron pokračuje v porušování lidských práv pracujících zaměstnanců.

Zpráva, která analyzuje platy zaměstnanců v Shanghai, konstatuje, že Pegatron je jedním z největších dodavatelů Apple iPhone a v současné době vyrábí pro Apple příští generace iPhone 7, který k nám dle očekávání dorazí už příští měsíc. Další Apple dodavatel, Foxconn, je také již dlouho zdrojem kontroverzně týkajících se otázek ohledně porušování práv zaměstnanců. Stážisté byli nuceni pracovat nadměrné přesčasy, zaměstnancům se vyplácely příliš nízké a nedostačující mzdy a to nutilo zaměstnance pracovat přesčas.

foxconn-iphone_large_verge_medium_landscape-600x375

Zde vám přinášíme přehled ze zprávy hlavních problémů China Labor Watch.

V roce 2015 činila hodinová mzda zaměstnanců 1,85 USD, v roce 2016 vzrostla na 2,00 USD, ale po srážkách to představuje pouze 1,60 USD. Téměř 62 % zaměstnanců mělo více než 82 hodin přesčasu za měsíc a celkově tak jeden zaměstnanec měsíčně nadpracoval zhruba 293 hodin. Čínský zákon zakazuje, aby stážisté pracovali přesčas, ale i tak se zákon porušoval a stážisté u Pegatronu v průměru odpracovali 80 hodin měsíčně navíc a to je zhruba stejná doba jakou odpracovávají zaměstnanci na plný úvazek. Pracovníci, kteří nepracují přesčas, si tak finálně vydělají okolo 213 dolarů, to je zhruba 5150 Kč. Navíc musejí zaměstnanci k většině pracovních linek dorazit o 10 minut dříve, než je stanovena běžná pracovní doba, ale tento čas navíc jim nikdo nezaplatí. Každý pracovník stráví také asi hodinu času denně procházením bezpečnostními kontrolami a tato doba se jim následně odečítá z osobního volna. Dále zaměstnancům obvykle v hlavní pracovní sezóně není povolena žádná dovolená a pracovní prostředí bývá také značně nebezpečné pro zdraví.

Apple připustil, že v některých výrobních odděleních Pegatronu existují přesčasy, ale řekl, že podíl je nižší, než bylo zjištěno v rámci šetření. China Labor Watch končí prohlášením svého výkonného ředitele Li Qianga tak, že naléhá na Apple, aby investoval peníze s cílem zlepšení pracovních podmínek v Číně.

Zdroj

Katka Válková

Milovnice přírody, umění a moderní technologie. Studuje gymnázium a zajímá se o společnost Apple.

Jeden komentář

  1. Koukam celkem zvrhlost co všechno se dneska považuje za “lidská práva”. Myslim že tam maximálně porušujou zákoník práce nebo svojí pracovní smlouvu. Ale nikde v listině lidských práv neni zapsáno kolik hodin může člověk pracovat…
    Na druhou starnu si tyhle parazitně výzkumné organizace neuvědomujou že “náš západ” prostě musí žít z vykořisťování východu, Afriky….. Absolutní sociální spravedlnost a blahobyt existovat asi nemůže. Vlastně by to mohlo fungovat, asi jako bývalý východní blok. Nikdo nic neměl, nic se dalo pořádně sehnat a odboráři byli důležití jak….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button