Novinky

Vědcům z Applu se podařil zásadní objev. Našli způsob, jak pomocí AirPods měřit respirační frekvenci

Výzkumníci Applu zjistili, že nositelná zařízení, jakou jsou bezdrátová sluchátka AirPods, lze využít k monitorování dechové frekvence, což může zásadně rozšířit potenciál biometrických senzorů.

Respirační frekvence patří mezi klinické metriky, které se používají při vyhodnocování fyzické zdatnosti a celkového zdraví. Výzkumné oddělení Applu se pochlubilo studií, v níž uvádí, že bezdrátová sluchátka jsou schopna prostřednictvím integrovaných mikrofonů zachytit slyšitelné nádechy a výdechy uživatele během fyzické námahy.

Z publikovaného článku vyplývá, že měřením respirační frekvence pomocí AirPods lze sledovat vývoj kardiorespirační kondice konkrétního jedince. Vstupní data byla nashromážděna od 21 uživatelů, kteří během fyzicky namáhavých cvičení nosili bezdrátová sluhátka AirPods. Apple použil k analýze dat ruční anotace v kombinaci s konvoluční neuronovou sítí. Pozorované výsledky pak ukázaly, že respirační frekvenci lze odhadnou pomocí koeficientu konkordance (CCC) 0,76 a průměrné kvadratické chyby (MSE) 0,2.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Prezentované výsledky jasně ukazují, že respirační frekvenci lze odhadnou pomocí zvukového signálu, s čímž doposud nikdo nepočítal. Prováděný výzkum tak naznačil příslib dalšího rozvoje podobných nástrojů na neinvazivní sledování zdravotního stavu uživatelů. 

Apple nijak nezastírá, že zdraví je jedním z témat, kterým se hodlá v blízké budoucnosti hlouběji věnovat. Nejpatrnější je to v případě Apple Watch, které každým rokem dostávají nové senzory pro měření biomemtrických údajů. V zákulisí se mimo jiné hovoří o tom, že další generace chytrých hodinek od Applu by měla umět zobrazovat údaje o glykemii a dechové frekvenci po dokončeném tréninku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button