Novinky

Vědci vyvinuli robotickou rybu. Pomůže jim lépe pochopit dění pod hladinou oceánů

Vypadá jako ryba, pohybuje se jako ryba, ale je to robot. Jmenuje se SoFi (zkratka pro Soft Robotic Fish) a jde o dílo inženýrů z MIT a AI CSAIL. Za myšlenkou ryby připomínajícího bota stojí snaha vědců o zkoumání podmořského světa, o kterém toho víme i po desetiletích výzkumu žalostně málo. SoFi disponuje sadou kamer, které umožňují nahlédnout pod vodní hladinu a zachytit zdejší faunu jako nikdy předtím.

Základ robota tvoří kostra vytištěná na 3D tiskárně. Uvnitř se nachází vyrovnávací nádrž se stlačeným vzduchem, která plní funkci rybího měchýře pro pohyb ve vodním sloupci. Ke komunikaci s operátorem se vědci rozhodli pro kódované zvukové signály, které se dokážou šířit masou vody. Další specialitkou SoFi je plně autonomní režim, v němž dokáže samostatně provádět výzkum a předem definované úkoly.

Tím nejzajímavějším na SoFi je samotný pohon. Na starosti ho má výkonná hydraulika pumpující vodu. Stejný systém se také stará o pohyb ocasní ploutví. V praxi jde o mnohem efektivnější způsob, než jakého by bylo dosaženo rotujícím šroubem. Robot díky tomu nebudí zbytečnou pozornost a lépe zapadne mezi ostatní mořské tvory.

Na rozdíl od ostatních projektů stavících na podobných základech, je SoFi hotovým produktem. Jde o mimořádný nástroj pro studium mořské biologie. Dalším krokem je vytvoření většího hejna těchto robotů, které se bude pohybovat jako jeden tvor a autonomně shromažďovat data ze světových oceánů. Přední biologové tím získají nesmírně cenné informace, které nám pomohou lépe pochopit, co se děje v místech naší planety, kam se nemáme šanci dostat.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button