Novinky

V Kalifornii vyrostala robotí farma. Blíží se začátek konce klasického zemědělství?

Robotika a s tím spojená automatizace si pomalu klestí cestu do nejrůznějších oblastí průmyslu. Továrny a sklady však nejsou jedinými místy, kde se počítá s nasazením moderních technologií. Americká společnost Iron Ox se totiž rozhodla pro implementaci pokročilých robotických systémů do zemědělství. Výsledkem je malá farma v Kalifornii, kde roboti pěstují několik druhů zeleniny.

Provoz započal v říjnu loňského roku a aktuálně nabízí své výpěstky v rodinném podniku s potravinami v San Carlos, který se specializuje na lokální a ekologickou produkci.

Iron Ox je jednou z řady společností, která se snaží automatizací nahradit lidskou práci. K tomu využívá kombinace robotických ramen, hydroponických kádí a samohybným platforem určených k pěstování zeleniny. Přestože se PR oddělení této firmy opakovaně ohání termínem autonomního zemědělství, bez lidského přičinění se stále neobejde. Na bedrech lidských dělníků je pěstování sazenic a finální balení zeleniny do boxů.

Jednou z výhod poloautomatizované pěstírny je fakt, že může být provozována na menší ploše, než tomu je u konvenčních farem. Tím pádem ji lze umístit blíže k zákazníkovi a zkrátit tak dobu potřebnou k transportu a následnému umístění na pulty obchodů. To s sebou nese také nižší náklady na dopravu, menší spotřebu fosilních paliv a obecně mírnější dopad na životní prostředí.

Robotická farma má ovšem také své nevýhody. V aktuálním stavu dokáže pěstovat pouze tři odrůdy listnaté zeleniny, které expeduje jen jednou týdně. Co se týče ceny, tak ta sice není kdovíjak přehnaná, ale stále se nedá hovořit o nejekonomičtějším řešení. Například čtyři hlávky baby salátu stojí 4,99 dolarů.

Odborníci považují komplexní nasazování robotiky do zemědělství spíše za kuriozitu. Lidé jsou a minimálně dlouhou dobu zůstanou levnější než roboti. Na druhou stranu je dobré brát v potaz fakt, že co se nám může zdát jako hipsterská úchylárna, jednoho dne z toho může být značně poptávaná tržní oblast se zajímavou kupní silou.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close