Novinky

USB-C v iPhone 15 přinese zásadní zrychlení přenosu dat, má to však jeden háček

To, že se do iPhone 15 pravděpodobně dostane USB-C kvůli tlaku Evropské unie je známo už několik posledních měsíců. Známý analytik Ming-Chi Kuo nám však přináší další zprávu, která se týká samotné rychlosti portu. USB-C je totiž pouze typ konektoru a jeho implementace nutně nemusí znamenat navýšení rychlosti datového přenosu. Dle Kua se má však naštěstí do iPhone 15 Pro a Pro Max dostat minimálně USB-C standardu 3.2 či Thunderbolt 3, takže udávaná rychlost by měla dosahovat zhruba 20-40 Gb/s.

Jedním dechem je ale nutné dodat, že toto vylepšení se bohužel nebude týkat základních verzí iPhone 15. Ačkoliv USB-C dostanou, tak pouze ve verzi 2.0 s maximální přenosovou rychlostí 480 Mb/s. Oproti stávajícímu Lightning portu tedy u základních iPhone 15 nedojde k žádnému z rychlení a přenos dat u nich bude stále stejně pomalý.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Ačkoliv se toto rozhodnutí nemusí spoustě uživatelům líbit, tak je z hlediska cílení produktů v zásadě logické. Běžní uživatelé totiž většinou nepotřebují vysoké rychlosti datových přenosů, jelikož téměř všechny soubory přenáší do jiných zařízení pomocí AirDrop či jiných bezdrátových řešení, a pomocí kabelu data přesouvají jen výjimečně. Pokud jste tedy profesionál, který potřebuje fotit v ProRaw, natáčet do ProRess a následně tyto soubory co nejrychleji dostat do svého počítače, tak pro vás není určen základní iPhone a měli byste se zaměřit spíše na varianty s přídomkem „Pro.“

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button