Apple 50+Já a můj MacTipy a triky

Účet Apple ID

Jenkote co to je………………….

Demografický vývoj hovoří jasně, stárneme, bohužel technologie nějak pořád mládnou. Začínám si uvědomovat svůj nedostatek, že tady neplatí přímá úměra a bohužel čím dál víc času trávím zkoumáním, jenkote co to je ……… i z tohoto důvodů jsem se dnes rozhodl začít psát o mých zkušenostech s produkty (to je ale slovo) APPLE s určením hlavně pro nás starší. Vidím to na věkou hranici 50+ a laiky v oboru IT, ale hlavně majíci rádi, i přes všechny komplikace výrobky Apple.

Nechci si dělat patent na rozum a ani vyjmenovávat technicko-taktická data, to si asi každý najde, prostě píšu, jak to vidím já a z mého pohledu co by se asi mělo změnit pro lepší funkce a spokojenost mě, jako uživatele. Neméně důležitou skutečností je, což si musím ať chci či nechci, přiznat věk. Mladí tak nějak nasávají informace jako houba a nečiní jím problémy ani jazyk, ani technologie. Výrazy, o kterých jsem v životě neslyšel, jako např.: videocast, iCloud, iTunes apod., mě skoro přivedly k šílenství. Tak to teda né!!!  Zakousl jsem se do toho a již se víc nedám. Snažím se pochopit, co je co a podělím se s vámi o tyto zkušenosti. Rád přivítám náměty, názory či rady. Dnes bych začal s tzv. Applem ID účtem.

Pohledem do mé životní historie to vše začalo rozhodnutím změnit a vyměnit systém oken za jablko. Přišel Den D a hurá do toho. Nic mě nemůže v životě přece překvapit. Obsluha úslužná, rady dobré, jenže jako vždy, pokud si nic nenapíšu, zapomenu. Rozbalením to vše začalo. No to jsem si ale dal, neuvědomil jsem si, co to obnáší. V první řadě jsem netušil, že základní předpoklad je alespoň minimální znalost angličtiny. Mezi prvnímu věcmi co bylo potřeba udělat, po slavnostním otevření a nastartování mého iMacu, bylo vytvořit apple účet. Účet Apple ID je uživatelské jméno, které můžete používat pro vše, co budete dělat u společnosti Apple, tolik teorie. Představte si ale situaci, v tv vysílají zprávu jak crakeři či hackeři se nabourali do sítí tam či tam. Vnitřně si řeknete, přeci jen tak nedám někam do Ameriky svoje data. Založíte účet pod vymyšleným jménem či přezdívkou a email dáte nějaký anonymní, například apple@seznam.cz. Jaké je vaše překvapení zjištěním, že tento účet se vás drží jako klíště, pokud si koupíte nějakou aplikaci, tak jste totalně v koncích. Máte na výběr buď pravdu či nepravdu, nový účet, či zachovat původní. Pravdivé jméno či přezdívku, rozhodnutí nechám na každém zvlášť. Myslím si, že tento základ mají sdělit již při koupi vysněného výrobku nebo v manuálu v českém jazyce. Je potřeba si uvědomit, že čas na rozmyšlenou máte jenom do chvíle, než potřebujete spustit Appstore či iTunes. Při tom by mohlo být vysvětleno zabezpečení dat, princip ochrany uživatele a tak podobně, např. formou grafiky. Položme si dotaz: opravdu je přenos dat zabezpečen? V pravém rohu je sice napsáno “secure connection“,  ale je to pravda?

Založení účtu je jinak samo o sobě je v principu jednoduché. Prostě název e-mailu, heslo, ověření hesla, kontrolní dotaz asi k ověření hesla, nechci to překládat, datum narození, číslo kreditní karty.

Tip: Po každé koupi aplikace, hry, či něčeho jiného (možná jsem paranoidní) si vypněte číslo vaši kreditní karty z účtu iTunes či Appstore.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Zdravím Vás Milane, já sice spadám do kategorie o deset let méně, což není zase o tolik,ale laik a neználek angličtiny jsem také. Já při koupi svého iMacu jsem už účet měl založený, používám ho od roku 2008 a zakládal jsem ho jak jinak než v oknech.. Vaše obavy se zabezpečením s Vámi sdílím. Také jsem měl strach “někam” naťukat číslo kreditky. Jenže jinak to prostě nejde. Vzpomínám jak jsem se kdysi prokousával angličtinou a v překladači si překládal kontrolní otázku kterou po mě chtěli. Ale jsem rád že jsem to zvládl bez pomoci a sám. Já třeba zadal ve špatném formátu směrovací číslo bydliště a trvalo mi dvě hodiny než mi došlo že formát musí být tři čísla, mezera a zbylá dvě čísla 🙂 Dohromady to zkrátka nešlo. K Vaší obavě ze zabezpečení Vám toho asi moc neřeknu. Vím že počítače jsou jen počítače a jak říkají hekři, jsou to jen jedničky a nuly..? Já to nazývám plus a mínus 🙂 Na tom základu funguje celý svět, od atomů až po makrosvět. Takže obejít se dá asi vše, jen ne každý to umí. Asi bych mohl maximálně poradit nastavit limit pro placení kartou, ale i to nevím jestli má smysl. Já jsem prostě rád že firma Apple takový systém vymyslela a že to vše tak krásně funguje. Kliknu – mám. Nekliknu – nemám. Vyberte si.. Já televizi vůbec nemám, kdybych měl poslouchat co tam všechno lidem ládujou do hlavy, nemohl, nebo bych se minimálně bál udělat snad vše. Na druhou stranu opravdu chápu Vaše obavy, ale myslím že tak trochu pramení z minulého operačního systému, který je bych řekl více děravý. Přeji Vám mnoho úspěchů s Macem. Uvidíte že zjistíte že myšlení začíná být “jiné” Jaké si to uděláme, takové to budeme mít.. Neplatí toto už od nepaměti? Přeji pěkný den.

  2. Já osobně, když si vzpomenu, co jsem s Apple ID zažíval, když jsem si z krabičky rozbalil svůj první produkt, tehdy iPod Nano, tak jsem na Apple ID také koukal jak zjara. Ale je fakt, že jsem měl výhodu angličtiny a že jsem v oboru IT maturoval, tak jsem z toho nebyl až tak vyjeven. Ale vím, jak třeba zakládal svoje ID můj “skorotchán” a také mě raději požádal o asistenci (pro kontrolu). S více lidmi jsme došli k závěru, že vytvoření Apple ID je asi takový jediný problém před bezstarostným používáním Apple produktů (souhlasit se mnou samozřejmě nutně nemusíte – beru to čistě ze svých zkušeností a zkušeností lidí kolem mě).

  3. no ja bych doporucil nam zbabelejsim 🙂 druhou kreditni kartu, ona ani nemusi byt fizicka nektere banky (mozna vsechny) to resi jen nejakym dopisem. ja ac mam ucet u ebanky (ted uz rajfajzen) si zarizuju ted ucet u mbank (na doporuceni kamaradu, prej zadny poplatky, dobra funkcnost…), ten ucet a tu kartu budu pouzivat prave na platby prez internet, pay pal, apple id apod (apple id, mam doted zarizeno bez karty driv to tak slo mozna i ted, nevim)

    ps. milane fandim, sem teda v te kategorii jak pise vlastik, o 10 min ale co naplat je to bliz k 50 nez ke 20 .-) a i kdyz jsem s macem vic jak 15 let, taky uz me obcas lecos zaskoci 🙂
    m

  4. Tak tohle byla asi jediná záležitost, se kterou jsem po koupi Maca newměl problém. Nepřišlo mi to ani nijak složité a bezpečnost – myslím si, že každý nákup přes internet nese nějaké riziko, ale na druhou stranu – kdo z lepších hekrů by šel právě po mně?? I když…
    kv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button