Novinky

U čipů to neskončilo. Apple pracuje na vývoji vlastních baterií. Nová koncepce citelně zvýší kapacitu

  • Apple pracuje na vývoji vlastního akumulátoru
  • Nová technologie počítá s vyšším zastoupením křemíku
  • Na pomoc si přizval odborníky ze Samsungu

Nejnovější úniky prozrazují, že Apple pracuje na novém typu baterie s vlastní konstrukcí. Kalifornská společnost má údajně zkoumat možnosti použití alternativních katodových materiálů, které zvýší celkový výkon bateriového modulu. Jedním z hlavních cílů projektu je prodloužení životnosti baterií u budoucích produktů.

Apple již nyní označuje své baterie jako “Apple-designed“, nicméně zmiňovaný únik ze zákulisí firmy ukazuje na mnohem sofistikovanější přístup. Jde o to, že Apple prozatím spoléhá na hotová řešení od externích dodavatelů, od čehož chce v budoucnu evidentně ustoupit. S nejvyšší pravděpodobností zaujme stejnou strategii jako v případě čipů, kdy odstřihl Intel a přešel výhradně na vlastní procesory z rodiny Apple Silicon.

Apple našel recept na výkonnější baterie

Práce na vlastní baterii začaly již v roce 2019, kdy Apple najal odborníky společnosti Samsung SDI, aby mu pomohli s vývojem nových technologií. Současné zdroje konkrétně uvádí, že Apple aktivně zkoumá způsoby, jak uvnitř baterie navýšit podíl křemíku. Větší zastoupení křemíku by mělo údajně zvýšit celkovou kapacitu a zároveň zkrátit dobu nabíjení. Křemík má ovšem tu vlastnost, že během procesu nabíjení je náchylný k rozpínání. Apple však zřejmě našel způsob, jak tento problém dostat na akceptovalenou úroveň. Je ovšem nutné dodat, že přes veškeré úspěchy se stále bavíme o projektu, který má ještě daleko do komerční podoby.

S masovou produkcí nového typu baterie se počítá až v roce 2025. A to se bavíme o scénáři, který kalkuluje s optimální trajektorií vývoje, který nezpomalí závažnější komplikace. Se zprávou ohledně nové baterie nepřímo souvisí již dřívější informace, že společnost Apple začala s navrhováním akumulátoru v rámci prací na vlastním elektromobilu. Jak ale víme, tento projekt nakonec dostal stopku bez vidiny opětovného nastartování.

Začátkem letošního roku se Apple zavázal v rámci svých ekologických iniciativ, že do roku 2025 bude ve všech svých bateriích používat 100 % recyklovaného kobaltu. Z toho lze mezi řádky vyčíst, že práce na vylepšení akumulátorů musí už nějakou dobu jet na plné obrátky. Je tedy dost možné, že výraznějšího posunu se dočkáme už příští rok s uvedením nových iPadů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button