Novinky

TSMC a ARM oznámili společný vývoj 7nm čipsetu A12 pro iPhone 8

Polovodičový výrobce TSMC nedávno získal výhradní postavení na dodávky čipsetů Apple A10, které se poprvé objeví v chystaném iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Díky dlouholeté spolupráci s americkou společností budou jeho továrny zajišťovat produkci dalších procesorů pro následující modely. Ty by měly disponovat mnohem pokročilejší technologií, na jejímž vývoji se bude nově podílet samotný ARM.

chip

Zástupci TSMC ohlásili partnerství se společností ARM za účelem zkoumání vývoje 7nm FinFET architektury. Podle časového harmonogramu budou první vzorky k dispozici na sklonku příštího roku. Dalších dvanáct měsíců poslouží k testování a ladění výrobních linek pro masovou produkci.

V současné generaci iPhonu 6s/Plus tepe dvoujádrový čipset Apple A9, jehož výrobu mají na starosti TCMS a Samsung. Varianta od jihokorejské společnosti vychází z 14nm architektury, TCMS naopak sází na lépe optimalizovanou 16nm technologii. Přestože bylo v minulosti prokázáno, že varianta od TCMS podává mírně lepší výsledky, velikost procesoru hraje významnou roli. Menší tranzistory na čipu spotřebují méně energie a tím pádem tolik nedrancují akumulátor.

Snímek obrazovky 2016-03-16 v 20.46.24

Pokud se ve vývoji neobjeví nečekané problémy, 7nm Apple A12 se objeví nejdříve v iPhonu 8. Co se týče iPhonu 7s, ten se bude muset spokojit s 10nm architekturou. Otázkou však zůstává, kdo se postará o jeho výrobu. Jedinou společností, která se v současné chvíli může chlubit alespoň částečným zvládnutím 10nm výroby je opět Samsung, který však o kontrakt na dodávky Applu ztratil.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button