Novinky

TSMC ukazuje záda Intelu: Do konce roku spustí masovou produkci 10nm čipů

Taiwanská společnost TSMC brzy spustí masovou výrobu 10nm procesorů. Stane se tak ještě do konce letošního roku, čímž hodlá sebrat vítr z plachet konkurenčnímu Intelu. TSMC patří mezi nejvýznamnější partnery Applu, pro který zajišťuje produkci klíčových komponent. V případě iPhonu 7 se stará o kompletní dodávky čipsetů A10 Fusion založené na 16nm architektuře. Aby toho nebylo málo, CEO společnosti Mark Liu na technologickém sympoziu prozradil, že jeho firma započala vývoj na 5nm výrobní technologii. Než se tým čtyř stovek inženýrů prokouše k finálnímu řešení, v prvním čtvrtletí 2017 spustí zkušební výrobu 7nm čipů.

foundryshot-640x353

V těchto souvislostech se začíná hovořit o plánech Applu odstřihnout Intel a přejít na vlastní návrhy procesorů pro kompletní produktové portfolio. Ač to může znít jakkoli šíleně, podobné indicie se v posledních týdne objevují stále častěji. Těmto spekulacím mimo jiné nahrává fakt, že Apple doposud nepředstavil dlouho očekávané nástupce MacBook Pro a MacBook Air.

tsmc-wants-the-iphone-7-472187-2

Pokud se tak skutečně stane, TSMC bude muset přijít s nezvykle sofistikovanou výrobní technologií, která může s pomocí Applu srazit na kolena Intel v jeho vlastní hře. Polovodičový gigant je po dlouhá léta považován za neotřesitelného hegemona. Poslední roky se bohužel ukazuje, že svého postavení značně zneužívá a záměrně brzdí uvádění pokročilejších technologií.

Zdroj

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Close