Novinky

Trpíte chudokrevností? Vědci vyvinuli mobilní aplikaci, která ji dokáže odhalit během několika vteřin

To, že dnešní telefony zvládají fotit, nahrávat videa ve vysokém rozlišení nebo třeba navigovat, bereme jako samozřejmost. Řekněme si upřímně, většina z nás používá drtivou řadu funkcí spíše k zábavě, někdo více, či méně, pak k práci. Málokdo ale využívá svůj smartphone k rozpoznávání nemocí. Ano, přestože Apple věnuje značnou část svého vývoje zdravotním aplikacím, je tahle disciplína stále ještě na svém začátku. O další průlom se pokouší vědecký tým kolem Roberta Mannina.

Anémií (chudokrevností) trpí více než 2,3 miliardy lidí na Zemi

Přestože jde stále ještě o studenta Emory University v Gerogii, do vývoje aplikace pro rychlé a snadné rozpoznání anémie (česky chudokrevnost) se pustil s velkou vervou. Testovací aplikace v současné době obsahuje rozbory vzorků od 337 osob s různými typy chudokrevností. Z toho 72 vzorků bylo, vzhledem k objektivnosti celého testu, použito od zdravých jedinců.

Jak to funguje v praxi?

A jak to celé v praxi funguje? Aplikace dokáže odhadnout hladinu hemoglobinu analýzou, respektive porovnáváním barev a metadat pořízené fotografie nehtových lůžek vašich prstů. Výsledek pak zobrazuje s přesností ± 2,4 g dL-1. Přeneseně tak hovoříme o větší úspěšnosti odhalení chudokrevnosti, než je schopen určit lékař během běžného vyšetření. Nejpřesnější metodou samozřejmě i nadále zůstává odběr krve.

Robert Mannino demonstruje svoji aplikaci, která by měla být dostupná pro iOS i Android

Aplikace se testuje jak na systému iOS, tak na konkurenčním Androidu. Na otázku, kdy bude dostupná široké veřejnosti ale tým kolem Roberta Manniniho zatím nebyl schopný odpovědět. Nicméně, dosavadní výsledky vypadají více než slibně a doba, kdy chytrá zařízení nebudou sloužit jen na listování sociálními sítěmi nebo hraní her se nejspíš blíží, což je rozhodně jeden z pozitivních směrů.

Sám Robert Mannino trpí jednou z mnoha forem anémie od začátku svého života

Robert Mannino se v biomedicinském prostředí pohybuje takřka od mala. V šesti měsících mu totiž byla diagnostikována Talasémie – jedna z mnoha forem anémie, při které musí pacient pravidelně podstupovat krevní transfuze. Není tedy divu, že o motivaci k vytvoření snadné indikace této nemoci má talentovaný mladík postaráno.

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou obvykle neviditelné. Pomoci může umělá inteligence

Zdroj
9to5Mac

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button