Tipy a triky

Tři aplikace na focení a úpravu fotek, které by ve vašem iPhonu neměly chybět

Mobilní telefony iPhone se jednoznačně řadí mezi ty lepší, v sekci fotoaparátu. Nejnovější modely iPhonu 12 zároveň podporují nový formát Apple ProRaw, který je podle řady fotografů revoluční. Na iPhonu najdete až tři objektivy, přičemž každý z nich má jiné využití. Na iPhone 12 a iPhone 12 Pro také najdete LiDar skener, který přispívá k vylepšenému portrétnímu režimu. 

Pokud jste pod stromeček dostali iPhone, musíte dát šanci několika výborným aplikacím na pořizování a následnou úpravu fotek. Podobných aplikací se v App Store najde opravdu velká hromada, my se vám dnes pokusíme představit ty nejlepší.

Halide

Halide je jednoznačně jednou z nejznámějších aplikací na pořizování fotek na iPhonu. Aplikace Halide používá mnoho profesionálních fotografů, kteří fotí na iPhone. Aplikace vám otevírá dveře do úplně jiného světa oproti nativní aplikaci Fotoaparát. Můžete si zcela přizpůsobit expoziční čas, ISO, vyvážení bílé a další. I když se Halide může zdát jen jako „pouhá“ aplikace na focení, skrývá se v ní mnohem více. Jedna z nejlepších funkcí je dle mého možnost focení zvířat a objektů v portrétovém režimu na iPhonu Xr a iPhonu SE 2020, tuto možnost za normálních okolností nemáte. S Halide také můžete fotit do formátu RAW. 

Zdroj: Halide

Nedávno jsem zjistil, že aplikace prošla velkými úpravami. Aplikaci vlastním od verze Mark 1, když jsem jí kupovala za cca 250 Kč. Nyní si aplikací můžete stáhnout zdarma, ale abyste měli přistup ke všem funkcím, musíte platit roční předplatné v hodnotě 250 Kč, nebo je možné si zakoupit životní licenci za 1000 korun. Aplikaci ze svých vlastních zkušeností mohu opravdu doporučit. 

Darkroom

Vaše fotky musíte také někde upravovat. Z osobních zkušeností ale mohu říct, že nativní upravovaní fotek v aplikaci Fotky je opravdu rozsáhlé a dosáhnete s ním podobných výsledků. 

Delší dobu na svém iPhonu používám aplikaci Darkroom, která je velmi intuitivní a výborně optimalizovaná pro iOS. Aplikace disponuje integrací s iCloud fotkami, tudíž nemusíte čekat na žádné stahování a s úpravou můžete začít okamžitě. V aplikaci můžete upravit nespočet parametrů mezi které patří i jas, stíny, kontrast, odstíny bílé a mnoho dalšího. Nechybí ani podpora pro úpravu fotek v formátu RAW. 

Zdroj: Darkroom

Aplikaci Darkroom můžete používat zcela zdarma, přičemž některé funkce vyžadují zakoupení předplatného v hodnotě 500 korun ročně.

Focos

Fotíte často portréty? Pokud ano, tak tato aplikace ve vašem iPhonu nesmí chybět. Focos dokáže vašem portréty velice vylepšit. V aplikaci si můžete jednoduše nastavit intenzitu rozostření pozadí (tuto funkcí nabízí i nativní aplikace fotoaparát). Také si můžete vybrat z několika přednastavených režimů. Řada z nich vaši fotografii přemění na úroveň profesionálních objektivů. Aplikace využívá umělou inteligenci, která dokáže vytvořit hloubkovou mapu a tím vylepšit výslednou fotografii. 

Zdroj: Focos

Aplikaci stáhnete zdarma, přičemž některé funkce vyžadují roční předplatné za necelých 200 korun. 

A co vy, máte vlastní tip na oblíbené aplikace, které jsme zmínili? Dejte nám o nich vědět v diskuzi.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button