Novinky

Toyota představila humanoidního robota, kterého lze ovládat s brýlemi pro rozšířenou realitu

Když se řekne Toyota, všem se většinou vybaví jedna z největších automobilek, jejíž vozy křižují cesty ve všech koutech naší planety. Málokdo ovšem tuší, že japonská společnost patří mezi lídry v oblasti pokročilé robotiky. V tomto segmentu patří mezi uznávanou autoritu, která určuje směr především v průmyslové oblasti, pro kterou vyvíjí ucelená řešení. Její nejnovější počin nese označení T-HR3, který je již třetí generací humanoidního robota. Za vývojem stojí divize Toyota Partner Robot, která se v posledních letech snaží zkoumat možnosti fyzické interakce mezi roboty a okolím.

T-HR3 má podle oficiálního vyjádření odrážet komplexní výzkum toho, jak mohou technologie pomoci uspokojit současné potřeby. Prezentovaný model je názornou ukázkou nové generace humanoidních strojů a demonstrací toho, čeho se inženýrům podařilo dosáhnout v oblasti umělých kloubů, motoriky a předprogramovaných pohybů. Zatímco firmy jako Boston Dynamics se snaží o jistou formu autonomie, T-HR3 je ovládán operátorem. Nejde však o pracovníka, co sedí někde před monitorem a mačká tlačítka.

Operátor používá speciálního modulu, který přesně snímá jeho pohyby. Robot naměřená data následně replikuje v reálném čase. Pozornost si zaslouží především plynulost pohybů, které obstarávají desítky extrémně přesných servomotorů a redukční převodovky. Vše navíc umocňují brýle pro rozšířenou realitu. Toyota vidí v projektu velice slibný potenciál. S využitím se počítá například v oblastech postižených přírodními katastrofami, nemocnicích, nebo na staveništích. Zcela vážně se také hovoří o pracích na vesmírné stanici, kde může vykonávat celou řadu náročných úkonů.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=73&v=uPI0-14kEZI

Japonský gigant se vývojem průmyslových robotů zabývá již od osmdesátých let minulého století. Za tu dobu se podařilo nasbírat obrovské množství poznatků z automobilového průmyslu a dalších odvětví. Mezi dlouhodobé cíle patří vývoj dostatečně kompaktních a efektivních řešení, které by mohly v budoucnu zkvalitnit život starším lidem a pomoci hendikepovaným pacientům.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button