Aplikace MacMac

Vše, co jste chtěli vědět o Touch Bar v novém MacBook Pro

touch-bar

Apple ve čtvrtek představil svou další vlajkovou loď v podobě MacBook Pro, jehož největším lákadlem se stal dotykový Touch Bar. Tento dotykový OLED panel nahradil horní řadu funkčních kláves, která byla až doposud typickým prvkem všech přenosných počítačů s logem Apple. V dnešním článku se podíváme na ty nejzásadnější funkce a pokusíme se odpovědět, zda jde o smysluplný přínos, za který se vyplatí připlatit.

touch_bar_2x

Na úvod je nutné uvést, že Touch Bar je součástí pouze lépe vybavené řady MacBook Pro, jejichž cena startuje nad hranicí padesáti tisíc. Základní model tímto proužkem nedisponuje a pokud si chcete klíčovou novinku vyzkoušet, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

screen-shot-2016-10-28-at-15-58-04

Touch Bar nabízí rychlý přístup k funkcím jednotlivých aplikací a operačního systému. Základní rozhraní je rozděleno na tři oblasti – kontrolní oblast, prostřední část s ovladači a systémová tlačítka. Poslední z jmenovaných většinou zobrazí virtuální klávesy pro zrušení, potvrzení či tlačítko ESC, které definitivně ztratilo svou hardwarovou podobu.

screen-shot-2016-10-28-at-15-35-25

Střední oblast je primárně vyhrazena aktivním prvkům. Když přejdete do konkrétní aplikace či označíte libovolný soubor, zobrazí se kontextová tlačítka. Apple na tiskové konferenci ukázal, jak snadno půjde upravovat fotografie, video či dokumenty. Míra využitelnosti bude v podstatě záležet pouze na vývojářích a jejich fantazii. Schopnosti transformace dotykového proužku jsou téměř nevyčerpatelné. Nativní aplikace, které jsou součástí macOS Sierra jsou kompletně připraveny na tento styl ovládání a do budoucna lze očekávat, že tento trend se dotkne i softwaru pocházejícího od vývojářů třetích stran.

macbook-touch-buttons

Touch Bar podporuje až deset dotyků zároveň. Samotný displej staví na OLED technologii, díky čemuž lze počítat s perfektním podáním černé barvy. Samotný panel disponuje rozlišením 2170 x 60 pixelů, což dává tušit, že zobrazovací schopnosti budou na velmi dobré úrovni. Ačkoli Apple oficiálně neprozradil, od koho displeje nakupuje, s nejvyšší pravděpodobností půjde o produkt jihokorejské společnosti LG. Další zajímavostí je přítomnost čipu T1, který se stará o kompletní správu Touch Bar a biometrického snímače Touch ID v pravém rohu. Jemné rozlišení zaručuje skvělé zobrazení veškerého obsahu a díky širokému barevnému prostoru P3 můžete počítat se zářivými barvami.

jslg3ok

Neméně důležitým údajem je také kompletní zpřístupnění API vývojářům. Ti s ním mohou pracovat dle nejlepšího vědomí i svědomí a přidávat ovládací prvky a schopnosti určené svým výtvorům. Apple navrch přidal sadu vlastních šablon, aby vývojáři dodrželi konzistentnost. Největší slabinou se aktuálně jeví chybějící podpora pro trvale zobrazené widgety. To se ovšem může změnit s dalšími aktualizacemi.

macbook-touch-buttons-2

Přestože nový MacBook dostala možnost otestovat pouze vybraná hrstka lidí, už nyní je jisté, že Touch Bar nabídne bohaté možnosti interakce. Stručně řečeno jde o opravdu zajímavý prvek, jehož smysluplnost prověří až praktické zkušenosti široké veřejnosti. S jistou dávkou nadsázky to lze považovat za první krok v přerodu MacBooku na novou koncepci přenosného počítače.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Nešlo by využít Touch Bar pro stálé zobrazení “českých” kláves (ěščřžýáíé) v MacBooku Pro bez české klávesnice (US verze)?

    1. Teoreticky ano, ale nedávalo by to velký smysl. Pokud plánujete pořízení MBP z US a chcete mít CZ klávesnici, podíval bych se po možnostech gravírování klávesnic. Tuším, že se tím u nás zabývá jedna firma – na název si bohužel nevzpomenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button