Novinky

Tohle je zásadní milník. Vůbec poprvé se uskutečnil telefonní hovor přes satelit pomocí běžného smartphonu

  • Podařilo se uskutečnit první telefonní hovor přes satelit za pomoci běžného smartphonu
  • Do projektu se zapojily firmy jako je Vodafone, AT&T či Nokia
  • Vesmírná mobilní síť zpřístupní internet po celém povrchu planety

V loňském roce jsme se dočkali zbrusu nové služby, která umožňuje v nouzových případech použít iPhone jako satelitní komunikátor pro přivolání pomoci. Funkce nouzového SOS volání v iPhonech 14 a 15 spoléhá na připojení s velmi nízkou šířkou pásma, které je vhodné pouze pro velmi krátké textové zprávy.

V praxi to funguje tak, že vám iPhone položí sadu otázek a vaše odpovědi převede na krátké kódy, které lze přenést v několika bytech dat pomocí satelitů určených pro tento typ nouzových zpráv. V horizontu několika málo let bychom se ale mohli dočkat výrazného posunu této technologie, která dokáže přes satelit uskutečňovat hlasové hovory a přenos vyšších objemů dat. Touto problematikou se konkrétně zabývá společnost AST SpaceMobile, která při demonstrativním pokusu dosáhla rychlosti stahování 14 Mb/s.

AST SpaceMobile se dokonce zavázala k vybudování první vesmírné širokopásmové mobilní sítě, která bude přístupná standardním smartphonům. A že nejde pouze o výkřik do tmy, dokazuje nedávno uskutečněný pokus, během něhož došlo k uskutečnění vůbec prvního 5G spojení pro přenos hlasu a dat mezi běžně dostupnými smartphony, které se spojily přes družici ve vesmíru.

Telefonní hovor přes satelit z Havaje do Madridu

Inženýři se rozhodli demonstrovat potenciál technologie tím, že uskutečnili hovor z ostrova Maui na Havaji s pracovníkem společnosti Vodafone ve španělském Madridu pomocí testovací družce AST SpaceMobile BlueWalker 3.

Během testu se navíc podařilo překonat dosavadní rekord v rychlosti přenosu dat, který dosáhl 14 Mb/s. Hovor byl uskutečněn z místa bez mobilního signálu za pomoci nemodifikovaného smartphonu (Samsung Galaxy S22). Všechny zúčastněné strany vyjádřily obrovskou naději v tuto technologii, která má potenciál změnit trh na poli s poskytováním datových a hlasových služeb.

Konkrétně Vodafone si od toho slibuje, že odstraní mezeru ve využívání mobilních služeb, respektive tím zpřístupní připojení k internetu milionům uživatelů v Africe a dalších odlehlých částech světa. Stejnou vizi sdílí také AT&T, Nokia a další subjekty, které se rozhodly do projektu vstoupit. Prezentovaná technologie od AST SpaceMobile samozřejmě nemůže v současném stavu konkurovat konvenčním 5G sítím, nicméně je třeba brát v potaz, že stojí na svém počátku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button