Tipy a triky

Tipy a triky: využíváte 3D Touch technologii naplno?

Pokud vám pojem 3D Touch nic neříká, možná vás zaujme několik základních tipů, jak si tuto zajímavou funkci podmanit. Technologie 3D Touch se poprvé představila s uvedení iPhonu 6s a iPhone 6s Plus (recenze) s poměrně prostým účelem – urychlit rutinní úkony.

maxresdefault

Hlavní výhoda této funkce totiž spočívá v tom, že rozeznává úroveň tlaku na displej, s čímž zároveň přichází mnohem širší nabídka možností. V podstatě by mohl 3D Touch nahradit i Home button, což také Apple nejspíše brzy udělá. Spekulace však necháme tentokrát stranou a rovnou se vrhneme na několik základních tipů, které by měl znát každý majitel iPhonu.

Rychlá akce

Při silném stisknutí ikony aplikace, se vám ukážou rychlé akce, které vás rovnou přesměrují do určité oblasti v aplikaci nebo rovnou zahájí konkrétní činnost, jako jsou třeba stopky. Bohužel to zatím nefunguje u všech aplikací, jelikož vývojáři musejí tuto funkci do aplikace nejdříve přidat. Uživateli tak nezbývá nic jiného, než u nově nainstalované aplikace vždy ověřit, zda disponuje podporou 3D Touch.

1446276922096728130

Live Photos

V Live Photos slouží 3D Touch k tomu, aby jste uvedli fotografie do pohybu. Když si budete procházet fotografie v aplikaci Fotky, iPhone vám krátkou animací naznačí, že se jedná o takzvanou živou fotografii. Pokud na ni položíte prst a přitlačíte, spustí se celá sekvence.

Apple-iPhone-6S-Hands-on-Review-iPhone-6S-Hands-on-Impressions-Review-iPhone-6S-Rose-Gold-UK-Price-UK-Release-Date-Pre-Order-344670

Přepínač aplikací

Už nemusíte zbytečně dvakrát mačkat Home Button, nyní stačí jen silněji stlačit displej na levé straně. Po zatlačení na displej přejeďte prstem doprava, hodí vás to do sousední aplikace, když displej „domáčknete“, ukáže se vám známý přepínač aplikací jako při dvojitém kliknutí na domovské tlačítko.

Snakebite-2-1024x576

Rychlé odpovídání na zprávy

Pokud ve Zprávách přitlačíte na jakoukoli došlou komunikaci a potáhnete prstem nahoru, zobrazí se vám dolní části displeje možnosti rychlých zpráv, které jsou přednastavené.

iOS-9-Messages-3D-Touch-iPHone-6s-screenshot-009

Snadné ukládání obrázků

Když se vám na nějaké stránce v aplikaci Safari bude líbit libovolný obrázek, který byste chtěli mít třeba jako tapetu, jednoduše na něj přitlačte a zobrazí se vám jeho náhled. Poté popojeďte prstem nahoru a zobrazí se vám možnosti kde lze obrázek okamžitě stáhnout do své knihovny.

3D-Touch-Safari-preview-images-iPhone-6s-screenshot

Právě vyfocené fotografie

Po pořízení fotografií už nemusíte chodit do aplikace Fotky. Stačí, když ve Fotoaparátu dole vlevo přitlačíte a zobrazí se vám jejich náhled. Pohybem doprava a doleva potom přejíždíte mezi jednotlivými fotografiemi. Domáčknutím displeje fotografii otevřete.

iOS-9-3D-Touch-Camera-image-preview-iPhone-6s-screenshot-003

Touchpad

Touchpad je jedna z mých nejoblíbenějších 3D Touch funkcí, kterou když neznáte, velmi rychle vám její používání přejde do krve. Gesto vyvoláte silnějším stlačení klávesnice, po které můžete následně jezdit a kurzorem se pohybovat mezi napsaným textem. Při silnějším stisknutí a tažením do stran pak snadno text označíte.

how-to-3d-touch-trackpad-screens

Digitální váha

Existuje také mnoho aplikací, které využívají 3D Touch k zjišťování hmotnosti. iPhone se tak dá v krajním případě využít jako orientační kuchyňská váha. Jednu takovou najdete na této stránce. S ohledem na zaměření technologie však nepočítejte se stejně přesným měřením, jako nabízí kuchyňské váhy. Pro pobavení přátel však funguje dokonale.

3D-touch-scale

Pokud patříte mezi nové uživatele jablečných smartphonů, pevně věříme, že vám naše příklady přišly vhod. Zkušenější z vás mohou do diskuze napsat vlastní tipy na nejoblíbenější 3D Touch gesta, případně dát vědět o aplikaci či hru, která tuto zajímavou funkci dokáže nejlépe využít.

Redakce

Internetový magazín věnující se platformě Mac a iOS. Každý měsíc návody, recenze, tipy a triky pro Váš Mac, iPhone, iPad a Apple Watch.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button