Tipy a triky

Tipy & triky, jak co nejlépe ovládnout fotoaparát vašeho iPhonu

Troufnu si říct, že v podstatě každý z nás používá iPhone jako primární fotoaparát. A není se čemu divit. V dnešní době jsou fotoaparáty v telefonech už tak daleko, že pokud se focením vyloženě neživíte, není zapotřebí kupovat drahou techniku a stačí mít telefon, který máte stejně pořád v kapse a vyfotí více než skvělé fotky. Dnes se společně podíváme na nějaké tipy & triky a nastavení, která by vám mohli pomoci k dosažení ještě lepších a zajímavějších fotografií.

Technika

Než přejdeme k orientaci v aplikaci Fotoaparát a pořizování fotografií, budeme chtít najít dokonalou scénu k fotografvání. Tyto techniky vám pomohou použít hledáček k zarámování obrazu nebo zaostření na určitý předmět.

Pravidlo třetin

Pravidlo třetin je jednou z prvních technik, kterou se učí už začínající fotografové. Základním principem pravidla třetin je představit si rozdělení obrazu na třetiny (vodorovně i svisle), abyste měli 9 částí. Pomocí mřížky umístíme důležité části naší scény na průsečíky. Vznikne nám potom vyvážená a přitažlivá finální fotografie. Tuto funkci zapnete v Nastavení > Fotoaparát > Kompozice Mřížka.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Expozice a zaostření

Fotoaparát na iPhonu nabízí funkce pro získání správné expozice a pomoc se zaostřením. Když jsme v aplikaci Fotoaparát, klepnutím na šipku nahoře nebo přejetím nahoru z tlačítka spouště zobrazíme ikonu expozice. Poté pomocí posuvníku můžeme měnit nastavení expozice.

Můžete také klepnout na hledáček a zobrazit rámeček Zaostření (žlutý čtverec). Poté posunutím nahoru nebo dolů upravte expozici. Klepnutím a podržením uzamknete zaostření.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Orientace v aplikaci

Zmáčknutí spouště ve správný čas je důležité, ale může být i obtížné. Vše záleží na objektu, který fotíme. Pokud pořizujeme fotografii jednoduchého statického objektu, máme více času, než když pořizujeme snímek akčních dětí, nebo domácích mazlíčků. Díky těmto tipům můžeme udělat fotografii, kterou zrovna potřebujeme, aniž bychom museli zbytečně a zdlouhavě přemýšlet a tím třeba mohli přijít o zajímavý okamžik.

  • Fotografie lze pořídit pomocí tlačítka spouště ve spodní části obrazovky nebo i pomocí tlačítek hlasitosti.
  • Chcete-li pořídit rychlé video, místo klepnutí podržte tlačítko spouště a fotoaparát se přepne do režimu videa.
  • Posunutím tlačítka spouště doprava fotoaparát uzamknete v režimu videa.
  • Posunutím tlačítka spouště doleva pořídíte sérii fotografií.
  • Přejetím zdola nahoru nebo dolů shora zobrazíte různé režimy fotografování a další funkce. To vám umožní nastavit časovač, zapnout nebo vypnout blesk, použít noční režim nebo použít filtry.

Obecně pro focení pohyblivého cíle – dětí, domácích mazlíčků apod., bych doporučil mít zapnuté Živé fotky. Telefon udělá krátké video před a po stisknutí spouště, které vy vidíte jen jako fotografii, ale následně si v galerii můžete fotografii přehrát jako krátké video. Zkuste a poznáte, že to má své kouzlo. Pomocí živých fotek se dá velice snadno vytvořit i fotografie s dlouhou expozicí. Stačí v aplikaci Fotky na dané fotografii potáhnout prstem nahoru a vybrat Dlouhá expozice.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Nastavení fotoaparátu

Pokud budete chtít měnit jakékoli nastavení fotoaparátu, vše pohromadě naleznete v Nastavení > Fotoaparát. Pro inspiraci přidávám screenshoty mého nastavení. 

Používejte tlačítko zesílení zvuku pro sekvence

Dalším velmi užitečným nastavením je možnost použít tlačítko zvýšení hlasitosti pro pořízení sekvence. Pokud povolíme toto nastavení, můžeme delší dobu podržet tlačítko zvýšení hlasitosti na iPhonu a pořídit tak sérii fotografií. Tímto způsobem nemusíme posouvat “digitální” tlačítko spouště, což nám může pomoci k rychlejšímu zachycení sekvence. Existují i uživatelé, kteří prostě chtějí mechanickou spoušť.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Noční režim

Pokud hledáte nějaké podrobnější nastavení nočního režimu, bohužel ho vyloženě nenajdete. Noční režim se totiž spouští inteligentně sám vždy, kdy je ho potřeba. Samozřejmě je možnost ho v aplikaci Fotoaparát “natvrdo” vypnout.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Portrétní režim

Když byl do iPhonu, konkrétně iPhonu 7 Plus, v roce 2016 přidán druhý fotoaparát a díky němu bylo umožněno fotit tzv. Portrét. Jinými slovy řečeno bylo umožněno pomocí teleobjektivu rozlišit jaký objekt se nachází v popředí a rozmazat jeho pozadí. Tzv. bokeh efekt. Tento režim přináší do iPhonu nový rozměr “profi” fotografování a posouvá fotografie z pouhého telefonu opět na novou úrověň.

Jak můžete vidět na screenshotech Portrétní režim má obrovské množství nastavení a úprav. Je možné změnit nasvícení fotografie, změnit hloubku ostrosti, u novějších modelů je možné fotit při přiblížení 1x i 2,5x, nebo například fotit Portrétní režim v noci a díky Nočnímu režimu vypadají i noční fotky stále skvěle.

Rada pro majitele iPhonu 12 Pro

Pro profesionální fotografy se tato vlastnost jeví samozřejmostí. Ale na poli mobilní fotografie jde o novinku a ne každý si to uvědomí. Pokud vlastníte stále ještě horkou novinku 12 Pro a rozhodli jste se, stejně jako já, fotit do nového formátu ProRAW musím vás z vlastní zkušenosti upozornit, že fotografie jsou opravdu obrovské a například při posílání přes AirDrop si dají opravdu na čas. Na druhou stranu mátě “čistou” fotografii, se kterou si můžete v jakékoli editovací appce dělat co budete chtít.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button