Tim Cook chce, aby nám Apple produkty umožnily vyjádřit kreativitu a nesloužily pro bezduché posouvání obsahu
Tim Cook ve svém posledním rozhovoru vyjádřil obavy z chování uživatelů, kteří sklouzávají k bezduchému posouvání obsahu, k čemuž je pobízí sociální sítě. Zároveň se obává, že lidé používají technologie až příliš, což podle něj není vůbec dobře.
Rozhovor vedený editory webu Bustle se dotkl hned několik zásadních témat včetně snah Applu bojovat proti sociálním stigmatům a problémům spojeným s duševním zdravím. Cook na toto konto uvedl, že velký vliv na naše duševní zdraví má stres a další vlivy spojené s dnešní uspěchanou dobou. A jsou to právě moderní technologie, které nám mohou pomoci udržet si čistou mysl a bojovat s každodenním stresem. V praxi si stačí stáhnout některou z aplikací, kterých je v App Store nespočet. Uživatelé Apple Watch pak mohou například sáhnout po předinstalované aplikaci Mindfulness, která nabízí jednoduché meditační nástroje.
Když přišla řeč na téma o závislosti na internetu, Tim Cook zopakoval své dřívější tvrzení, že technologie by měla sloužit člověku a ne naopak. Lidé podle něj využívají technologie až příliš, což v Applu nepovažují za příliš rozumné.
Technologie by měly sloužit lidem a ne naopak
„Vždy jsem si myslel, že technologie by měly sloužit lidstvu a ne naopak. Také jsem se vždy obával, aby lidé nevyužívali technologie až příliš. To ostatně bylo jedním z důvodů, proč jsme přišli s nástrojem Čas u obrazovky (Screen Time), abychom se lidem pokusili ukázat, jak moc času tráví před obrazovkami svých zařízení. Nezřídka totiž platí, že skutečný čas je mnohem delší, než si každý z nás myslí.“
Cook dále uvedl, že nekonečné posouvání obrazovky na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram či TikTok má v konečném důsledku negativní vliv na naší psychiku, byť se to na první pohled nemusí vůbec zdát. Cílem Applu je, aby lidé používali jeho produkty zejména při kreativních činnostech, práci či komunikaci s rodinou.
Mechanismus nekonečného posouvání obsahu (infinity scrolling) je jedním z nejefektivnějších “vynálezů“ poslední doby. Pokud uživatel narazí na aplikaci či webovou stránku s možností nekonečného posouvání, stráví zde mnohem více času, než kdyby měla stránka jasně ohraničený konec. Sociální sítě mají tuto funkci integrovanou naprosto bravurním způsobem a neustále pracují na jejím vylepšování. Samotný tvůrce tohoto mechanismu, Aza Raskin, již několikrát řekl, že je mu líto, jak jeho vynález dopadl. Původním záměrem bylo docílení co nejplynulejšího uživatelského zážitku při procházení obsahu, což se nakonec obrátilo v trik, který nás má udržet co nejdéle online.