Novinky

Testy ukazují, že nejobyčejnější oxymetr za pár stovek je mnohem přesnější než snímač v Apple Watch Series 6

Nejzajímavější funkcí nových Apple Watch Series 6 je pulzní oxymetr, který však začíná budit rozporuplné reakce. První testy totiž naznačují, že snímač okysličení krve není ani zdaleka tak přesný, jako obyčejný oxymetr, který lze pořídit už za pár stovek.

Pitva Apple Watch Series 6 odhalila větší baterii i Taptic Engine a bohužel také odstranění Force Touch

Jak zdůraznil redaktor webu ZDNet David Gerwitz, ten nejlevnější pulzní oxymetr, co lze sehnat na Amazonu, udělá mnohem lepší službu než Apple Watch Series 6. Navíc je mnohem praktičtější, jelikož má vlastní akumulátor, který vydrží mnohem delší dobu a především dokáže poskytnout relevantní výsledky.

Zdroj: Unsplash

Přesnost snímače okysličení krve v Apple Watch Series 6 totiž přímo souvisí s jeho interním designem. Tradiční pulzní oxymetry měří saturaci krve kyslíkem z kapilár v konečcích prstu, kde máme tenkou kůži. Specializované snímače tak dokážou snadno prosvítit pokožku a tím získat relativně přesné hodnoty.

Pitva Apple Watch Series 6 odhalila větší baterii i Taptic Engine a bohužel také odstranění Force Touch

Zato Apple Watch Series 6 měří hladinu kyslíku v krvi na zápěstí, kde je podstatně méně kapilár než v konečku prstu. K měření také používá odražené světlo, které se musí poprat s mnohem tlustší vrstvou kůže. To samo o sobě výrazně omezuje účinnost snímače, jehož umístění není pro tento typ měření vůbec vhodné.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

O tom se doslova na vlastní kůži přesvědčil Geoffry Fowler z Washington Post, který se rozhodl porovnat výsledky Apple Watch Series 6 s certifikovaným oxymetrem. Během testování došel k závěru, že snímač v hodinkách se často chová nekonzistentně a proto pochybuje o reálném přínosu této funkce.

Apple prezentoval snímač okysličení krve jako užitečnou vychytávku, díky níž uživatelé získají další cenná data o svém zdraví. V oficiálních materiálech se ovšem dočtete, že integrovaný oxymetr není na rozdíl od funkce pro měření EKG určen pro lékařské využití. Je tedy otázkou, proč se Apple rozhodl tento snímač do hodinek integrovat, když u ostatních zdravotních funkcí tolik dbal na jejich reálný přínos.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button