Novinky

Tesla postaví továrnu v Číně. Jako první v oboru bude mít produkci ve svém závodě plně pod kontrolou

Výrobní kapacity automobilky Tesla se v budoucnu opět rozrostou. Společnost Elona Muska, která se prosadila jako výrobce elektromobilů, uzavřela s čínskou vládou dohodu o výstavbě nové továrny v nejlidnatější zemi světa. Deník Wall Street Journal také potvrdil, že na rozdíl od běžné praxe, kdy automobilky v zahraničí vyrábějí vozy v továrnách svých partnerů, bude závod v Číně vlastnit přímo Tesla.  

Umožnilo to uvolnění pravidel, kterými chce čínská vláda pozvednout výrobu a následný zvýšený zájem o elektrická auta v zemi. Dosud totiž bylo možné vyrábět automobily v Číně jen ve spolupráci s místními podniky. Stejným způsobem vyrábí auta pro čínský trh také česká Škoda. Ačkoliv se Tesla stane prvním zahraničním investorem v oboru, který bude své výrobní kapacity přímo vlastnit, dovoznímu clu ve výši 25 procent se nejspíše ani tak nevyhne.  

O továrně v Šanghaji se spekulovalo už od června letošního roku. Tesla však dlouho tvrdila, že preferuje spíše ponechání co největší produkce v domácích Spojených státech. Svůj přístup ovšem v poslední době přehodnotila a globální poptávku chystá uspokojovat z továren rozmístěných na více kontinentech.  

Elektromobilita se v Číně stává velkým tématem. Země je největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Má na svědomí 28 procent celosvětových emisí oxidu uhličitého. Proto tato miliardová země plánuje postupné vytlačování vozidel poháněných fosilními palivy.  

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button