Novinky

Tento lékař doporučuje všem svým pacientům nosit Apple Watch. Jemu totiž zachránily život

Mám v živé paměti, když jsem se před lety setkal s prvními modely chytrých hodinek, které vesměs fungovaly jako prodloužená ruka smartphonu. Prakticky stejnou úlohu plnily také první generace Apple Watch. Postupem času se však Apple rozhodl jít odlišnou cestou a své chytré hodinky začal pozicovat do role produktu, který neustále bdí nad naším zdravím. Své by o tom mohl vyprávět americký lékař Thomas Ficho, který svým Apple Watch Series 5 připisuje zásluhu na záchraně jeho života.

Jde o další z mnoha lidských příběhů, kde Apple Watch sehrály klíčovou roli během krizové situace. Případ doktora z chicagského okresu začíná u toho, když se rozhodl umýt fasádu svého domu. Aby dosáhl výš, chtěl si stoupnout na část okenního rámu. Jakmile na něj došlápl, noha mu okamžitě sklouzla a on se zřítil z pětimetrové výšky až do sklepa, po čemž následovala ztráta vědomí.

Po dopadu se v hodinkách aktivovala funkce detekce pádu a zavolala jménem svého uživatele záchrannou službu. Podle Ficha trvalo tři až pět minut, než nabral vědomí a sám vylezl. Když se mu to podařilo, na jeho trávníku už stál policista. Když se ho lékař zeptal, co tam dělá, policista ukázal na jeho hodinky. Ficho byl zpočátku překvapený a vůbec si nedával do souvislosti, že jeho hodinky mu zavolaly pomoc.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Nosit Apple Watch se podle lékaře vyplatí

Funkce detekce pádu se v Apple Watch poprvé objevila s příchodem modelu Series 4. Kombinací integrovaných senzorů a chytrých algoritmů dokážou hodinky rozpoznat, když spadnete a následně se vás zeptají, zda jste v pořádku. Pokud nereagujete, automaticky zavolají záchranou službu a sdělí vaši aktuální polohu. Důležité je také zmínit, že funkce je ve výchozím stavu vypnutá pro uživatele mladší 65 let.

Doktor v reportáži pro televizní stanici NBC Chicago také uvedl, že všem jeho starším pacientům doporučuje, aby si Apple Watch pořídili. „Většina mých pacientů jsou dospělí lidé a spoustě z nich je přes 60 let. Každému z nich jsem řekl, že aby si jedny z těchto hodinek od Applu koupili. Nemám žádnou spolupráci se společností Apple a ani nejsem blázen do jejich produktů. Za doporučením stojí moje osobní zkušenost, která byla doslova ohromující,“ uvedl Ficho. Televiznímu štábu také vyprávěl o situaci, kdy Apple Watch mohly zachránit život jedné z jeho pacientek. „Vzpomněl jsem si na pacientku, která při vycházení ze sprchy upadla, zlomila si kyčel a nemohla vstát. Její tělo bylo nalezeno o tři dny později. Jediné, co potřebovala, byly Apple Watch.

Výše popsaný případ není prvním a rozhodně ne posledním, kdy Apple Watch pomohly zavolat pomoc svému majiteli. Apple si velmi dobře uvědomuje, že z jeho hodinek se může jednou stát doslova nepostradatelný doplněk, který bude plnit úlohu strážného anděla. S příchodem každého nového modelu proto do nich přidává další funkce a senzory, které dohlížejí na naše zdraví. Například u nedávno uvedených Apple Watch Ultra (recenze) se nově nastěhoval snímač tělesné teploty a zbrusu nový gyroskop, který je schopný rozpoznat vážné dopravní nehody.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button