Novinky

Studio Display dostal silného konkurenta. Samsung začíná v Česku prodávat špičkový 5K monitor ViewFinity S9

Společnost Samsung dnes oznámila, že na českém trhu začne prodávat svůj nový monitor ViewFinity S9. V zásadě lze říct, že jde o přímou konkurenci Studio Display od Applu, jelikož nabízí ve většině případů srovnatelné parametry, avšak za podstatně atraktivnější cenu. Samsung ViewFinity S9 si svou oficiální premiéru odbyl již v lednu na veletrhu CES 2023, kde vzbudil poměrně solidní poprask. Při pohledu na klíčové specifikace se totiž jeví jako ideální doplněk pro fotografy a další tvůrce, kteří pracující s grafikou či videem.

Dominantní roli zde hraje 27“ IPS panel s 5K rozlišením (5120 x 2880 px) a matnou povrchovou úpravou. Hodnota maximálního jasu činí 600 cd/m2 při kontrastním poměru 1000:1 a 5ms obnovovací frekvencí. Profesionální uživatelé dále ocení, že monitor je z výroby precizně zkalibrován (Delta E <2), případně lze využít také funkci Smart Calibration. Díky ní lze monitor kalibrovat prostřednictvím chytrého telefonu. Tím pádem odpadá nutnost vlastnit kalibrační sondy a další příslušenství. V praxi stačí mít nainstalovanou mobilní aplikaci, namířit telefonem na monitor a vyčkat na dokončení procesu kalibrace.

Nejen uživatele Maců pak potěší přítomnost jednoho USB-C a Thunderbolt 4 rozhraní. V případě Thundeboltu lze počítat s možností až 90W napájení a rychlého přenosu dat. To znamená, že monitor bude skvěle fungovat s připojeným MacBookem, který zvládnete jedním kabelem nabíjet, přenášet obraz i zvuk a k tomu ještě kopírovat data. Studio Display od Applu sice nabízí kvarteto Thunderbolt 4 portů, nicméně z praxe vím, že jen hrstka majitelů využívá všechna rozhraní naráz.

Velmi příjemnou vychytávkou, kterou ViewFinity S9 převzal od svých příbuzných, je odnímatelná 4K kamera, která se připojuje za pomocí magnetického konektoru. Samsung si zde dokonce připravil vlastní verzi Center Stage, kterou nazval Auto Framing.

Důležité je také zmínit, že monitor dokáže fungovat sám o sobě, jelikož se chová jako klasická Smart TV. To znamená, že je zde k dispozici typické uživatelské rozhraní s možností instalace aplikací třetích stran. S tím jde ruku v ruce standardně dodávané dálkové ovládání a vestavěné reproduktory.

A nyní k tomu nejzásadnějšímu. Samsung ViewFinity S9 se začne v České republice prodávat 31. července za doporučenou cenu 37 990 Kč. V kontextu porovnání s Apple Studio Display ve verzi se stojanem umožňující nastavení náklonu a výšky (ViewFinity S9 též nabízí) jde o rozdíl 17 tisíc korun ve prospěch Samsungu. To z něj činí velmi atraktivní kousek, který míří na profesionální část uživatelské základny, která vyžaduje přesné barevné podání na vysokém rozlišení.

Co na novinku od Samsungu říkáte, případně uvažujete o jeho pořízení? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button