Novinky

Steve Jobs – Walter Isaacson – malé seznámení

Snad jako každý, jehož nakousnuté srdce bije pro Apple, jsem i já před nedávnem zhtl životopis Steva Jobse od Waltera Isaacsona. Nevím, zda je na místě na tomto serveru seznamovat čtenáře s tím co jistě velmi dobře znají, ale i přesto jsem dal vzniknout tomuto článku. Řekněme, že je primárně určen pro ty, kteří si cestu k Apple teprve hledají nebo ji našli nedávno a o pořízení knihy uvažují. Ano, samozřejmě na internetu lze nalézt desítky profesionálních recenzí této knihy, ale tato bude spíše takovým malým seznámením. Je psána duší, ve které je nesmazatelně, téměř 20 let, otištěno jablko z Cupertina.

Čili tedy k věci. Walter Isaacson zkušený životopisec, mající za sebou biografická díla velikánů Alberta Einsteina a Benjamina Franklina, vypracoval vynikající knihu. Jediný oficiální životopis Steva Jobse, který se odvažuji nazvat “jablečnou biblí”. Oficiální proto, že byl sepsán v úzké spolupráci se Stevem Jobsem a s jeho souhlasem. Nebyl by to Steve, kdyby na sklonku svého života nepřišel s něčím co jej přiblíží milionům čtenářům, ukáže v pravém světle, odkryje dosud neznámé a utajené. Steve přišel za Walterem s myšlenkou vlastního životopisu již v roce 2004, ovšem byl odmítnut s domněnkou, že zdaleka není na konci své kariéry, že jej čeká ještě mnoho úspěchů a pádů. I přesto zůstal Steve s Walterem v kontaktu, během několika neformálních rozhovorů nenápadně předával svému budoucímu životopisci důležité podklady a informace. Situace se změnila v roce 2009, kdy Stevova manželka Lauren Powellová zavolala Isaacsonovi s tím, že pokud chce napsat knihu o jejím manželovi, musí to udělat hned. To bylo poprvé, kdy se spisovatel dozvěděl o Jobsově vážné nemoci. A tak se rozběhl dvouletý maraton, čítající čtyři desítky rozhovorů se samotným Jobsem, mnoho dalších setkání a rozhovorů se stovkami lidí z Jobsova okolí. Došlo na jeho rodinu, přátele, spolužáky, obchodní partnery a několik slavných osobností. Jobs Isaacsona překvapil tím, že nechtěl znát ani upravovat obsah knihy, pouze chtěl rozhodnout o konečném návrhu její obálky. To se přesně neslo v duchu Jobsovi posedlého důrazu na detail. Již v začátcích své kariéry se od svého mentora Mikea Markkuly naučil, že kniha se prodává podle obálky. Proto vzniklo tolik dokonalých produktů a jejich obalů, ale o tom tento článek není. Zpět ke knize. Z dostupných materiálů a podkladů spisovatel sepsal chronologicky řazené dílo, ve kterém nalezneme vše od Stevova dětství, jeho teenagerských let, jeho úspěchy a pády během celé kariéry až po události uzavírající jeho život. Kromě toho, přečtením této knihy získáme pohled na vývoj Silicon Valley, na vztah mezi společnostmi Apple a Microsoft a jejími vůdci, na mnoho úspěšných i neúspěšných projektů a produktů Apple, na to jak společnost Apple vznikla, málem zanikla, a poté přešla v nejhodnotnější společnost světa. Mimo uvedené nás kniha seznámí s opravdovou stránkou osobnosti Steva Jobse, jeho laskavostí, hravostí, skromností, ale i neurvalostí, neústupností, krutým chováním, bezohledností a mnohými dalšími vlastnostmi tvořící jeden geniální celek. Geniální proto, že za sebou nechal padesátiletou historii svého života, ve kterém dokázal vytvořit, změnit a ovládnout různá odvětví moderního průmyslu. Počínaje tím počítačovým, dále hudebním a filmovým a konče mobilním. Díky jeho osobnosti, jeho vizím a intuicím je tento svět lepším místem. Nejvíce na mne zapůsobily tyto zásady, pravidla a poučky prostupující celou knihou:

  • méně je více
  • jednoduchost je nejvyšší forma promyšlenosti
  • intuice je důležitější než průzkum
  • zákazníci neví co chtějí dokud to neuvidí
  • pokud nechcete změnit svět k lepšímu, tak to raději rovnou zabalte
  • lidé kteří jsou dost šílení na to, aby změnili svět, jsou ti, kterým se to nakonec podaří
  • myslete jinak

Vzhledem k tomu, že tato kniha obsahuje bezmála 700 stran, není v možnostech tohoto článku seznámit vás s celým jejím obsahem. A tak doufám, že vás tento článek, pokud jste tak již neučili, přiměje k přečtení nebo k poslechu audio verze této velmi zdařilé knihy, která nesmí uniknout žádnému opravdovému jablečnému fanouškovi.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button